House Brand - 10 ساختمان شیشه ای معروف تهران

10 ساختمان شیشه ای معروف تهران

11اردیبهشت 248 0
10 ساختمان شیشه ای معروف تهران
از دیرباز استفاده از شیشه در نمای ساختمان مورد توجه بود و با پیشرفت علم و تکنولوژی، مدرن‌ترین ساختمان‌ها با همین روش ساخته شد. استفاده از شیشه زیبایی خیره کننده‌ای به ساختمان می دهد. در پایتخت ایران نیز ساختمان‌های شیشه‌ای زیادی ساخته شده است که در این مقاله 10 ساختمان شیشه ای تهران را معرفی می کنیم.

مقدمه

شهر تهران به عنوان پایتخت ایران همواره اهمیت خاصی داشته است و همین این امر باعث شده است تا ساختمان هایی با معماری خاص و بی نظیر در در نقاط مختلف شهر احداث گردد و نظر هر بیننده را به خود جلب کند هر بیننده را به خود جلب کند. این معماری مدرن در تهران نیز به کار گرفته شده است که در ادامه با 10 ساختمان شیشه ای تهران آشنا می شویم.

ساختمان بورس تهران

ساختمان بورس تهران با نمای شیشه ای از جمله ساختمان‌های شیشه‌ای معروف تهران است. این ساختمان ۱۷ طبقه، نبش خیابان سیزدهم بلوار شهرداری سعادت آباد تهران بنا نهاده شده است. ۶۰ واحد تجاری که ۷۷۰۰ متر مربع را شامل می شوند، این ساختمان را بسیار ارزشمند کرده است. این ساختمان را می‌توان مصداقی از سیستم های نوین مدیریت هوشمند ساختمان دانست. کتابخانه تخصصی اتاق‌های کنفرانس و پشت بام سبز به زیبایی این ساختمان افزوده است. سیستم های تاسیساتی این ساختمان به صورت متمرکز و هوشمند مدیریت میشود تا راه را برای هوشمندسازی ساختمان های دیگر باز کند.

ساختمان قوه قضاییه

ساختمان شیشه‌ای ستاد مرکزی قوه قضاییه در بلوار کشاورز تهران قرار دارد. این ساختمان که قبلا متعلق به وزارت کشاورزی بوده است، در دهه پنجاه توسط پیمانکاران ایتالیایی ساخته شد و بعد از انقلاب تبدیل به ساختمان وزارت کشاورزی شد. اما در سال 90 توسط این وزارتخانه تخلیه شد و پس از یکسال به قوه قضاییه واگذار شد.

بانک تجارت تهران

بانک تجارت تهران با نمایی زیبا در ردیف جذاب ترین ساختمان‌ها در پایتخت قرار دارد. این ساختمان شیشه‌ای تهران کاربری اداری و دولتی دارد که مساحت ۱۲۰۰۰ متر مربع را شامل می شود. بانک تجارت با پنجره تمام شیشه ای، ۱۷ طبقه دارد که ۳ طبقه به زیر زمین و پارکینگ اختصاص یافته است. این بانک به عنوان اولین بانک در ایران است که نمای شیشه ای دارد.
 

ساختمان صدا و سیما

طراحی ساختمان صدا و سیما به قدری زیبا و خاص است که این ساختمان به ساختمان شیشه ای لقب گرفته است.  این ساختمان در خیابان جام جم واقع است.ساختمان شیشه ای در تهران توانسته است زیبایی خاصی به این نقطه از شهر بدهد.
 

پردیس سینمایی ملت

پردیس سینمایی ملت یکی دیگر از ساختمان های مشهور و منحصر به فرد پایتخت است. این پردیس مساحت پانزده هزار متر مربع دارد و در بزرگراه نیایش جنب پارک ملت واقع است. به خاطر معماری بی‌نظیر این ساختمان در سال ۱۳۸۷ رتبه اول جایزه معماری در بخش‌های ساختمان‌های عمومی، به معمار این ساختمان تعلق گرفت.

این ساختمان شامل چهار سالن سینما با ظرفیت ۳۰۰ نفر، یک سالن نمایش کوچک به ظرفیت ۳۰ نفر، رستوران، کافی شاپ، فضاهای اداری و خدماتی می باشد. سازه این مجموعه از سه بلوک تشکیل شده است که در پلان تقریبا شکل مربع مستطیل از نوع خمشی دارد، بلوک دوم در تغییر هندسه و در نهایت برای سقف نیز یک سازه فولادی خمشی استفاده شده است. دیدن این ساختمان از نزدیک میتواند حال هر بیننده ای را خوب کند.

 

ساختمان مرکزی بانک گردشگری

اگر در تهران به دنبال دیدن یک ساختمان شیشه‌ای مجلل هستید، میتوانید به محدوده سعادت آباد برای دیدن ساختمان مرکزی بانک گردشگری بروید. برای ساخت روبان محافظ فلزی این ساختمان از ساختار سنتی معماری ایران الهام گرفته شده است.

تغییر ساختمان مسکونی به یک ساختمان اداری، پروژه‌ای بود که برای ساختمان بانک گردشگری در نظر گرفته شد. ایده اولیه از کانسیت که با مفهوم بانک در ارتباط است گرفته شد و در نهایت یک اثر ماندگار با زیربنای ۶۰۰۰۰ متر مربع در پایتخت بنا شد. این ساختمان شیشه‌ای تهران توسط برترین معماران ایران و جهان ساخته شده است.
 

برج اداری فرمانیه تهران

مکعب های شیشه ای در برج اداری فرمانیه تهران نیز همواره خودنمایی می کنند. معماری این پروژه به دست معماران خلاق ایرانی بود که طراحی متفاوتی با تلفیق فضای سبز در نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرده‌اند. این ساختمان در فرمانیه با مساحت ۱۹ هزار و ۵۰۰ متر مربع ساخته شده است. در این پروژه از خلق توالی باغ های عمودی و ایجاد فضای سبز در طبقات استفاده شده است.

جمع بندی

هر ساختمان شیشه ای تهران یک معماری پیچیده دارد که نسبت به کارایی ساختمان طراحی می شود، خانه شیشه ای مدرن، بانک شیشه ای و یا ادارات دیگر می تواند موضوع ساخت ساختمان شیشه‌ای باشد. ساختمان بیمارستان امام، ساختمان اداری شیشه کاوه و برج اداری تجاری آلتون را نیز می توان در جمع 10 ساختمان شیشه ای تهران جای داد.

ساختمان های شیشه‌ای در سراسر دنیا با معماری مدرن در حال ساخت هستند و زیبایی خاصی به شهرها می دهند. در تهران نیز ساختمان های شیشه ای زیادی ساخته شده است که ما در این مقاله به 10 ساختمان شیشه ای تهران اشاره کردیم.

  • ارسال شده توسط : زهرا زاغی
  • مقاله های مشابه

    نظرات شما

    House Brand یک سامانه ی اینترنتی است که به منظور توسعه ی برند سازی صنعت ساختمان و بازار این صنعت راه اندازی شده است.این سامانه با توجه به نیاز کاربران خود یک پنل اختصاصی با قابلیت های ویژه در اختیار آنها قرار میدهد . هم چنین این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که بدون واسطه و محدودیت بتوانند به صورت مستقیم وارد بازار بزرگ صنعت ساختمان شوند .
    logo-samandehi