House Brand - انتخاب بهترین مصالح در پروژه های ساختمانی

انتخاب بهترین مصالح در پروژه های ساختمانی

19اسفند 634 0
انتخاب بهترین مصالح در پروژه های ساختمانی
انتخاب مصالح بادوام در یک پروژه ساختمانی بسیار حائز اهمیت است و بر بسیاری از موارد مانند استحکام و ایمنی ساختمان، هزینه‌های نگهداری، آسایش ساکنین و... تاثیر می‌گذارد. اما مصالح بادوام در هر پروژه ساختمانی با بقیه متفاوت است و وابسته به عوامل زیادی است که در این مقاله ۶ مورد مهم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

برای انتخاب مصالح بادوام برای یک پروژه ساختمانی چه عواملی را باید در نظر گرفت؟ عوامل متعددی در انتخاب مصالح بادوام برای پروژه‌های ساختمانی دخیل و تاثیرگذار هستند. در این مقاله به ۶ عامل مهم برای انتخاب مصالح بادوام اشاره کرده‌ایم. توجه به این عوامل می‌تواند نحوه اجرا و معماری پروژه ساختمانی و حتی نوع تاسیسات مورد استفاده را تعیین کند.

 

۱- مقاومت ساختمان در برابر سوانح و زلزله

سازه ساختمان باید به‌گونه‌ای طراحی و اجرا شود که در برابر زلزله، بادهای شدید، حوادثی مانند آتش سوزی و... حداکثر مقاومت را داشته باشد و امنیت جانی و مالی ساکنین را تا حد بالایی تامین کند.

برای جلوگیری و کاهش خسارات در هنگام بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی، نوع مصالح مورد استفاده بسیار حائز اهمیت هستند و استفاده از مصالح نامناسب و نامرغوب امنیت ساختمان را به خطر می‌اندازد؛ بنابراین باید مسائل بسیاری از جمله وزن مصالح، استحکام آنها، مقاومت در برابر حریق، مقاومت در برابر تغییر شکل، عدم ایجاد آوار در زلزله و... را مورد توجه قرار داد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز بخوانید : برج آگورا - تایپه . تایوان

                                                                                                                                                        
 

۲- نوع کاربری و بهره‌برداری از پروژه ساختمانی

بعد از استحکام ساختمان در برابر زمین‌لرزه، یکی از مهم‌ترین عامل در انتخاب مصالح بادوام در پروژه‌های ساختمانی، نوع کاربری پروژه موردنظر است. برای مثال ۳ نوع کاربری مدرسه، کارگاه صنعتی و آزمایشگاه را از نظر پوشش کف به صورت کلی مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. در مدارس یا مکان‌های آموزشی برای کودکان برای پوشش کف باید از کف‌پوش‌های نرم با رنگ‌های شاد استفاده کرد.
 2. در یک کارگاه صنعتی برای پوشش کف باید از مصالحی استفاده کرد که لغزنده نباشد و همچنین استقامت بالایی در برابر ضربات و افتادن لوازم سنگین داشته باشد.
 3. در محیط‌های آزمایشگاهی باید جنس کفپوش از موادی باشد که در برابر ریختن مواد شیمیایی و شستشوی مکرر مقاوم باشد.

علاوه بر نوع کاربری، بهره‌برداری از ساختمان موردنظر هم مسئله‌ی مهمی در انتخاب مصالح برای یک پروژه ساختمانی است. به عنوان مثال بیمارستانی که برای کودکان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، در برخی موارد تفاوت‌های قابل توجهی با بیمارستان‌های بزرگسالان دارد.

 

۳- موقعیت جغرافیایی پروژه ساختمانی

مکان جغرافیایی احداث یک پروژه ساختمانی هم عامل بسیار مهمی در انتخاب مصالح مورد استفاده است. در یک منطقه جغرافیایی با شرایط محیطی خاص ممکن است مصالح خاصی برای ساخت سازه مناسب باشد، اما برای مناطق دیگر مناسب نباشد.

برای مثال در مناطق پر بارش، استفاده از مصالحی مانند سقف‌های شیب‌دار سفالی دوام بیشتری نسبت به سایر سقف‌های رایج مانند آسفالت و ایزوگام دارد. همچنین مصالحی که برای یک منطقه سردسیر و کوهستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد با مناطق گرم و کویری تفاوت‌های عمده‌ای دارد.

                                     

۴- بودجه و عوامل اقتصادی

بودجه‌ای که برای پروژه در نظر گرفته شده تاثیر فراوانی در انتخاب مواد و مصالح دارد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که گاهی اوقات ممکن است با بودجه کم و استفاده از مصالح نامناسب پروژه ارزان‌تر به بهره‌برداری برسد؛ اما در آینده هزینه‌های تعمیرات و بازسازی آن بسیار زیاد خواهد بود.

در برخی موارد اگر به علت محدودیت‌های مالی از مصالح مناسب استفاده نشود، چند برابر هزینه‌ی اولیه برای بازسازی آن بخش مورد نیاز خواهد بود. در قسمت‌هایی مانند بتن‌ریزی، فونداسیون، اسکلت، سقف و دیوارهای اصلی ساختمان نباید به عوامل اقتصادی توجه کرد و باید تنها استاندارد و ایمنی را در نظر گرفت.

مصالح نامرغوب و عدم رعایت اصول و استانداردهای مهندسی استحکام و استاندارد ساختمان را به خطر می‌اندازد و باید همه مراحل ساخت ساختمان از جمله انتخاب نوع مصالح با تایید و نظر مهندسین مربوط و مراجع زیربط صورت پذیرد. 

 

۵- سرعت اجرای پروژه

سرعت اجرای کار، مورد دیگری است که در انتخاب مواد و مصالح، حائز اهمیت است. اگر در اجرای یک پروژه محدودیت زمانی دارای اهمیت بالایی نباشد، می‌توان شیوه‌هایی را برای اجرای پروژه در نظر گرفت که زمان بر هستند اما در آنها از مصالحی استفاده می‌شود که دوام و کارایی بیشتری دارند.

در مورد زمان اجرا اگر به شدت وقت کم باشد، معمولا در نازک کاری‌ها از مصالح آماده مانند دیوارهای پیش ساخته، در و پنجره های آماده و... استفاده می‌شود. در این موارد اگر مواد و مصالح با دقت انتخاب نشوند کیفیت پروژه نهایی به شدت پایین خواهد آمد.  

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز بخوانید : بتن چیست؟

۶- تعمیر و نگهداری پروژه

بسته به استفاده و نوع کاربری ساختمان و استفاده‌کنندگان باید به تعمیر و نگهداری آن هم توجه کرد. به‌عنوان مثال در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها یا ادارات که محل مراجعه افراد زیادی هستند؛ باید مصالحی استفاده شوند که در زمان کوتاه نیاز به تعمیرات نداشته باشند و در صورت نیاز به تعمیر، به‌سرعت عملیات تعمیر و بازسازی انجام شود.

با توجه به کاربری یک پروژه باید سهولت نگهداری و هزینه تعمیرات و نگهداری آن برآورد و بررسی شود. همچنین مصالح مناسب باید از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند و به این ترتیب در هزینه‌های نگهداری ساختمان صرفه‌جویی به‌عمل آید.

                                            

 

در انتخاب مصالح بادوام موارد بسیار زیادی دخیل هستند که در این مقاله به ۶ مورد از آنها اشاره شد. شما می‌توانید با سازندگان و پیمانکاران سایت housebrand.ir در انتخاب مصالح باکیفیت مشورت و همکاری کنید. همچنین اگر پیمانکار هستید یا در زمینه اجرای پروژه‌های ساختمانی فعالیت دارید می‌توانید برای نمایش برند خود وهمچنین ارتباط با تولیدکنندگان سایت housebrand.ir را دنبال کنید.

 • ارسال شده توسط : زهرا زاغی
 • مقاله های مشابه

  نظرات شما

  House Brand یک سامانه ی اینترنتی است که به منظور توسعه ی برند سازی صنعت ساختمان و بازار این صنعت راه اندازی شده است.این سامانه با توجه به نیاز کاربران خود یک پنل اختصاصی با قابلیت های ویژه در اختیار آنها قرار میدهد . هم چنین این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که بدون واسطه و محدودیت بتوانند به صورت مستقیم وارد بازار بزرگ صنعت ساختمان شوند .
  logo-samandehi