House Brand - کاربرد انواع دیوار های ساختمانی

کاربرد انواع دیوار های ساختمانی

24اسفند 356 0
کاربرد انواع دیوار های ساختمانی
دیوارها یکی از بخش‌های اصلی تشکیل دهنده ساختمان هستند، که جهت تحمل وزن ساختمان یا جدا سازی فضا‌های داخلی و خارجی ساختمان از آن‌ها استفاده می‌شود. مصالح به‌کار رفته در ساخت دیوارها نیز بسیار حائز اهمیت هستند و وابسته به شرایط باید از مصالح مناسب در ساخت دیوار‌ها استفاده شود.
اهمیت دیوار های ساختمانی و انوع آن
یکی از بخش‌های اصلی تشکیل دهنده سازه‌های ساختمانی دیوارها هستند که به شیوه‌های مختلف و با مصالح گوناگونی طراحی و ساخته می‌شوند.
در کارهای ساختمانی استفاده از مصالح مناسب و باکیفیت بسیار مهم است. درصورتی که از مصالح مناسب استفاده نشود موجب کاهش عمر سازه یا عدم مقاومت سازه در برابر بلاهای طبیعی همچون سیل، زلزله و طوفان می‌گردد.
مسائل مختلفی همچون مواد تشکیل دهنده مصالح و نحوه به کارگیری مصالح در مقاومت و خروجی کار تاثیر بسزایی دارد. توجه به وزن مصالح هم بسیار مهم است اگر مصالح استفاده شده مناسب نباشد و برای مثال وزن آن بالا باشد؛‌ مقاومت ساختمان در برابر زلزله کاهش می‌یابد و باید از مصالح سبک در ساختمان به خصوص در دیوارها استفاده شود تا استقامت سازه در مقابل زلزله افزایش یابد.
دیوارها می‌توانند ساختمان را مقابل سیل، زلزله، طوفان مقاوم کنند و به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز عمل کنند. در این مقاله به معرفی و بررسی انواع دیوارها و مصالح مربوط به ساخت دیوارها پرداخته‌ایم.
 
دیوارهای جدا کننده (غیر باربر)
دیوار جداکننده یا غیر‌باربر همانطور که از نامش پیداست وظیفه جدا کردن فضا‌های مختلف را برعهده دارد. دیوارهای جداکننده صرفا وزن خود را تحمل می‌کنند و به همین دلیل ضخامت کمتری نسبت به دیوار‌های باربر دارند. اما دیوار‌های باربر برخلاف دیوارهای  غیرباربر، ضمن تحمل وزن خود، وزن طبقات بالا را نیز تحمل می‌کنند
دیوار‌های جدا کننده جهت جدا کردن فضا‌های مختلف از یکدیگر استفاده می‌شود؛ برای مثال فضا‌ی اتاق‌ها با استفاده از دیوار‌های جدا کننده از یکدیگر جدا می‌شوند.
در زمان ساخت دیوار‌های جداکننده (پارتیشن) با استفاده از مواد و مصالح مخصوص می‌توان سازه را در برابر گرما، سرما و صدا عایق کرد.
 
دیوارهای باربر

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز بخوانید : برج آگورا - تایپه . تایوان

از اصلی‌ترین نوع دیوارها به دیوار‌های باربر می‌توان اشاره کرد؛ این نوع از دیوارها وزن اصلی سازه را همانند ستون تحمل می‌کنند. دیوار‌های باربر علاوه بر وزن خود، وظیفه تحمل وزن طبقات بالا و سقف را دارند و این بار را به فونداسیون انتقال می‌دهند. به‌دلیل تحمل وزن زیاد، دیوار‌های باربر معمولا زخیم‌تر از دیوار‌های جداکننده هستند
.
انواع دیوار‌های باربر:  
دیوارهای از پیش‌ساخته شده بتنی
مواد تشکیل دهنده دیوار‌های از پیش ساخته شده بتنی سیمان (تیپ ۱ یا تیپ۲)، میلگرد و سنگدانه‌هایی همچون شن و ماسه می‌باشد. در تولید این نوع از دیوار‌ها از آب بدون مواد اسیدی و بازی استفاده می‌شود؛ نوع میلگرد به کار رفته در این نوع از
ها باید مقاوم باشد و معمولا از میلگرد‌های A3 استفاده می‌شود.
از مزایای استفاده از دیوار‌های از پیش‌ساخته شده بتنی می‌توان به هزینه کمتر آن نسبت به انواع دیگر دیوار‌ها و سرعت نصب و اجرای بالای آن اشاره کرد
                                                                                 
دیوارهای حائل
دیوار‌های حائل یا سازه‌های نگهبان در زمان گودبرداری، جهت جلوگیری از ریزش خاک و دیواره گود استفاده می‌شود. برای ساخت دیوار‌های حائل می‌توان از بلوک‌های بتنی، چوب و سنگ استفاده کرد. همچنین می‌توان سطح گودبرداری شده را بتن‌ریزی کرد و از ریزش دیواره گود جلوگیری کرد.
                                                                                
 
دیوارهای آجری مهندسی‌شده
این نوع از دیوار‌ها معمولا در ساختمان های ۲ تا ۳ طبقه استفاده می‌شوند؛ استفاده از این نوع دیوار‌ها مستلزم بررسی مقاومت آن توسط مهندس سازه است.
پیش از استفاده از آجر برای دیوار باید آن را با آب خیس کرد تا گرد و خاک آن از بین برود و از ملات مناسب با ضخامت یکسان استفاده کرد تا چسبندگی و مقاومت مناسب را داشته باشد
                                                                                                                                                   
 
دیوارهای ساندویچ پانل
از دیوارهای ساندویچ پانل برای جدا‌سازی فضا‌های داخلی ساختمان استفاده می‌شود. از مزایای دیوار‌های ساندويچ پانل به مقاومت در برابر حرارات و برودت، عایق صوتی، سبک بودن و راحتی نصب آن می‌توان اشاره کرد.
 
                                                                                    
دیوار‌های ساخته شده با بلوک‌ها
از رایج‌ترین نوع دیوار‌ها با توجه به مصالح به کار رفته در آنها می‌توان به دیوار‌های ساخته شده با بلوک‌ها اشاره کرد. دیوارهای بلوکی با استفاده از بلوک‌های سیمانی، سفالی یا گچی ساخته می‌شوند. نوع چینش و مصالح بکار رفته در دیوار‌های بلوکی، اهمیت بسیار بالایی در مقاومت این نوع دیوار‌ها دارد.
 
بلوک‌های سیمانی و بتنی
بلوک‌های سیمانی و بتنی از ترکیب سیمان، آب، شن و ماسه ساخته می‌شوند و در دیوار‌های باربر و جداکننده داخلی و خارجی ساختمان استفاده ‌می‌شوند.
 
بلوک‌های سفالی
مواد تشکیل دهنده بلوک‌های سفالی خاک رس و موادی دیگر همچون آهک است. پس از تولید خمیر و قالب‌گیری آن، قالب‌ها در کوره‌های مخصوص چیده ‌می‌شوند تا در دمای بالای ۸۰۰ الی ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد پخته شوند. بلوک‌های سفالی مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند و سبک هستند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز بخوانید : بتن مسلح چیست؟

                                                                                         
 
بلوک‌های گچی
بلوک‌های گچی یا دیوار‌های گچی، از ترکیب آب و گچ ساخته می‌شوند و در قالب‌هایی با اندازه‌های مختلف ریخته ‌می‌شوند. استفاده از بلوک‌‌های گچی در ساخت دیوار‌های جداکننده و غیرباربر به دلیل سرعت اجرای بالا، عایق صدا بودن آن بسیار مرسوم است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز بخوانید : بتن چیست؟

                                                                                          
 
جمع‌بندی
آشنایی با انواع دیوار و مصالح بکار رفته در آن جهت افزایش کیفیت سازه، کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در زمان تاثیر بسیار زیادی دارد. با مراجعه و عضویت در سایت housebrand.ir می‌توانید با انواع دیگر دیوار‌ها و مصالح بکار رفته در آنها آشنا شوید.
  • ارسال شده توسط : زهرا زاغی
  • مقاله های مشابه

    نظرات شما

    House Brand یک سامانه ی اینترنتی است که به منظور توسعه ی برند سازی صنعت ساختمان و بازار این صنعت راه اندازی شده است.این سامانه با توجه به نیاز کاربران خود یک پنل اختصاصی با قابلیت های ویژه در اختیار آنها قرار میدهد . هم چنین این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که بدون واسطه و محدودیت بتوانند به صورت مستقیم وارد بازار بزرگ صنعت ساختمان شوند .
    logo-samandehi