House Brand - کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

4اسفند 814 0
کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان
هوش مصنوعی در صنعت ساختمان  ایران به عنوان سامانه جامع مدیریت هوشمند ساختمان شناخته می شود سیستمی است که جهت کنترل و مدیریت هوشمند تاسیسات و تجهیزات مکانیکی ، الکتریکی والکترونیکی ساختمان بکار می رود . در واقع با بکارگیری مجموعه ای از قطعات الکترونیکی در هرساختمان ، به هر اندازه و ابعاد می توان شاخص های مصرف و هزینه انرژی ، نگهداری و تعمیرات ،پدافند غیر عامل و بحران ، کنترل از راه دور ، امنیت و ایمنی و اثرات زیست محیطی را مدیریت نمود .
کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

 
صنایع ساختمانی در آستانه دیجیتالی شدن هستند و این امر روندهای سنتی را به هم می‌زند و فرصت‌های زیادی را نیز در خود جای می‌دهد. هوش مصنوعی در ساختمان سازی باعث افزایش کارایی در کل زنجیره ساختمان سازی از تولید مصالح ساختمانی گرفته تا مرحله طراحی، برنامه ریزی و ساخت و همچنین مدیریت تأسیسات می‌شود. اما چگونه از هوش مصنوعی در شرکت خود بهترین بهره را می‌برید؟

همان‌طور که می‌دانید در پروژه‌های ساختمانی ایده‌پردازی، طراحی و برنامه‌ریزی از بخش‌های مهم و حیاتی به حساب می‌آیند. همه‌ این مراحل باید با دقت بالا و بر اساس بودجه‌ در دسترس انجام گیرند. اما این کار نه تنها برای مهندسان، طراحان و معماران بسیار وقت گیر است، بلکه احتمال خطا و شکست در برخی پروژه‌ها نیز وجود دارد. اینجاست که هوش مصنوعی در صنعت ساختمان سازی خودنمایی می‌کند. این سامانه با دسترسی به پایگاه داده‌ها می‌تواند تمامی مراحل را به راحتی و با دقت و کیفیت بالا انجام دهد. از این رو می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی در این صنعت داشته باشد. ما در این مقاله چند کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان سازی را برای شما عزیزان ارائه می‌دهیم.


هوش مصنوعی چیست؟

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز بخوانید : برج آگورا - تایپه . تایوان

هوش مصنوعی (AI) یک اصطلاح برای توصیف زمانی است که دستگاه از عملکردهای شناختی انسان مانند حل مسئله  شناخت الگو و یادگیری تقلید می‌کند. یادگیری ماشین مانند یک دستیار هوشمند است که می‌تواند این کوه از داده‌ها را بررسی و موشکافی کند. سپس به مدیران پروژه در مورد موارد مهمی که مورد نیاز باشد هشدار می‌دهد.
 
 

کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی
مهندسان و معماران یک پروژه را بر اساس پارامترهایی نظیر: نیازهای مکانی، عملکرد، مواد و مصالح و محدودیت‌های هزینه‌ای طراحی و برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها از طریق آزمون و خطا سعی در انتخاب بهترین راه‌حل دارند. در حالی که برنامه‌ هوش مصنوعی می‌تواند جایگشت‌های احتمالی بسیار بیشتری را بررسی و بهترین راه‌حل ممکن را پیدا کند. به همین دلیل احتمال خطا در محاسبات را به حداقل می‌رساند. همچنین به طراحان این امکان را می‌دهد که در کوتاه‌ترین زمان بهترین و کارآمدترین طرح‌ها را تولید کنند. هوش مصنوعی به دلیل قابلیت شبیه‌سازی در افزایش خلاقیت مهندسین نیز نقش مؤثری ایفا می‌کند، زیرا این امکان را برای آن‌ها  فراهم می‌کند که ایده‌های ذهنی‌شان را شبیه‌سازی کنند. در ادامه به چند کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی خواهیم پرداخت.

 فرآیند ساخت و اجرا
همان‌طور که می‌دانید در پروژه‌های ساختمانی حدود یک سوم زمان صرف حمل و نقل، خرابی، جستجو و تأمین مصالح می‌شود. از طرفی معمولاً شروع و اجرایی شدن پروژه‌های ساخت و ساز با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شود که برای شرکت‌ها هزینه‌بر است.  اما با استفاده از هوش مصنوعی در این صنعت می‌توان برنامه‌ریزی‌های اجرایی، به‌روزرسانی توالی ساخت و مدیریت وظایف را بهبود بخشید. این قابلیت همچنین بهره‌وری در اجرای ساخت را نیز افزایش خواهد داد.

 مدیریت تأمین و تأسیسات
مدیران تأسیسات باید دائماً نسبت به مسائلی مانند: تعویض یا تعمیر، نوشتن فاکتور، اقدام به سفارش قطعات و ... تصمیم‌گیری کنند. این کار اصولاً بر اساس داده‌های زیادی که در طول پروژه جمع‌آوری می‌شوند، انجام می‌گیرد، به همین دلیل کاری بسیار پرهزینه و مستعد خطا است. در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند حجم عظیمی از داده‌ها را در طول زمان با هم بررسی کند و بهترین پاسخ را ارائه دهد.

پیش بینی قیمت‌ها و ارائه‌ بهترین زمان برای خرید مصالح
همان‌طور که می‌دانید قیمت مصالح و مواد مورد نیاز در ساخت و ساز در طول زمان متغیر است. استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند در این زمینه نیز به شرکت‌های ساختمان سازی کمک کند. به این صورت که توسعه‌ قیمت گذشته‌ مصالح و عواملی که بر قیمت آن‌ها مؤثر است را تجزیه و تحلیل می‌کند. سپس قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده و بهترین زمان  برای خرید را تعیین می‌کند. بنابراین شرکت‌ها با بهره‌گیری از هوش مصنوعی در ساختمان سازی نه تنها در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنند، بلکه مدیریت بهینه‌ بودجه بهتر انجام خواهد گرفت.

 کاهش هزینه‌های اضافی
اغلب پروژه‌های بزرگ علی‌رغم به کار گیری بهترین تیم‌ها به علت مشکلاتی مانند: تأخیر در فرآیند اجرا و ... بیش از بودجه هزینه می‌کنند. در حالی که با بهره‌گیری از این قابلیت در صنعت ساختمان سازی بر اساس عواملی مانند: اندازه‌ پروژه، نوع قرارداد و سطح صلاحیت مدیران هزینه‌های اضافی پیش‌بینی می‌شوند.

کاهش خطر و طراحی بهتر ساختمان‌ها
در پروژه‌های ساخت و ساز احتمال وجود خطاهایی در کیفیت، ایمنی، زمان و ریسک هزینه وجود دارد. از طرفی هر چه پروژه بزرگ‌تر باشد، احتمال خطر نیز بیشتر خواهد شد. در حالی که با استفاده از هوش مصنوعی در ساختمان سازی می‌توان خطرات را تا حد قابل توجهی کاهش داد. این سامانه همچنین به خاطر قابلیت شبیه‌سازی سه بعدی به طراحان، مهندسان و معماران این امکان را می‌دهد که طراحی بهتری برای ساختمان‌ها و زیربنای آن‌ها ارائه دهند.
 

هوش مصنوعی برای طراحی بهتر ساختمان‌ها
مدل سازی اطلاعات ساختمان یک فرایند مبتنی بر مدل سه بعدی است که به متخصصان معماری، مهندسی و ساخت و ساز برای برنامه ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت کارآمد ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها کمک می‌کند. هوش مصنوعی در صنعت ساختمان برای برنامه ریزی و طراحی ساخت یک ساختمان از مدلهای سه بعدی برای نقشه‌های معماری، مهندسی، مکانیک، برق و لوله کشی و ترتیب فعالیتهای تیمهای مربوطه استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی کمبود نیروی کار را برطرف می‌کند
کمبود نیروی کار و تمایل به افزایش بهره وری پایین صنعت، شرکت‌های ساختمانی را مجبور به سرمایه گذاری در زمینه هوش مصنوعی و علوم داده می‌کند. گزارش سال 2017 مک کینزی می‌گوید که شرکت‌های ساختمانی می‌توانند با تجزیه و تحلیل داده‌ها، بهره وری را تا 50 درصد افزایش دهند. شرکت های ساختمانی شروع به استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای برنامه ریزی بهتر برای توزیع نیروی کار و ماشین آلات در بین مشاغل می‌کنند. یک ربات دائماً پیشرفت شغلی و محل کار و تجهیزات را ارزیابی می‌کند و مدیران پروژه را قادر می‌سازد تا بلافاصله بگویند کدام سایت ها دارای تعداد کارگران و تجهیزات کافی برای انجام پروژه بر اساس برنامه هستند و کدام یک از کارگران اضافی می‌توانند کنار بکشند.

پیشگیری از بروز مشکلات بعد از اتمام ساخت و ساز
مشکلات، خطرات و چالش‌ها حتی بعد از اتمام یک پروژه همچنان وجود دارند. اما مدیران می‌توانند با کمک هوش مصنوعی در ساختمان سازی داده‌ها و اطلاعات مربوط به ساختمان را در سیستم ذخیره کنند. این گونه هوش مصنوعی بر مشکلات در حال توسعه نظارت کرده و میزان فرسایش را پیش‌بینی می‌کند. سپس در صورت وجود مشکل راه‌حلی برای پیشگیری از آن ارائه می‌دهد.
 
  • ارسال شده توسط : زهرا زاغی
  • مقاله های مشابه

    نظرات شما

    House Brand یک سامانه ی اینترنتی است که به منظور توسعه ی برند سازی صنعت ساختمان و بازار این صنعت راه اندازی شده است.این سامانه با توجه به نیاز کاربران خود یک پنل اختصاصی با قابلیت های ویژه در اختیار آنها قرار میدهد . هم چنین این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که بدون واسطه و محدودیت بتوانند به صورت مستقیم وارد بازار بزرگ صنعت ساختمان شوند .
    logo-samandehi