House Brand - سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان(BIM)

سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان(BIM)

29بهمن 812 0
سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان(BIM)
در اطراف ما فناوری به سرعت در حال ایجاد تغییر در نحوه زندگی، کار، بازی و برقراری ارتباط است. این اتفاق بسیار سریع رخ می دهد و به سختی می توان زندگی قبل از اینترنت، تلفن های هوشمند و داده های بی سیم را به یاد آورد. در عین حال، فناوری های مهمی در حال ظهور هستند که قرار است تمدن دیجیتالی ما را به طور فزاینده ای ارتقا دهند. در این میان صنعت ساختمان نیز از این تغییرات تاثیر می پذیرد.


سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)

در اطراف ما فناوری به سرعت در حال ایجاد تغییر در نحوه زندگی، کار، بازی و برقراری ارتباط است. این اتفاق بسیار سریع رخ می دهد و به سختی می توان زندگی قبل از اینترنت، تلفن های هوشمند و داده های بی سیم را به یاد آورد. در عین حال، فناوری های مهمی در حال ظهور هستند که قرار است تمدن دیجیتالی ما را به طور فزاینده ای ارتقا دهند. در این میان صنعت ساختمان نیز از این تغییرات تاثیر می پذیرد.
صنعت ساختمان سازی روز به روز در حال پیشرفت است. ابزارهای طراحی و مدل سازی پیشرفته برای طراحی، نقشه کشی، برنامه ریزی و ساخت بناها و برج های بسیار زیبا مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM یک فرایند مبتنی بر مدل سه بعدی هوشمند است که به متخصصان معماری، مهندسی و ساخت و ساز بینش و ابزاری می دهد تا بتوانند ساختمان ها و زیرساخت ها را با کارایی بیشتر طراحی، ساخت و مدیریت کنند. در ادامه در مورد این سیستم، نحوه استفاده از آن و مزایای آن صحبت می شود.

BIM چیست؟
تعریف مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM فرایندی است که توسط ابزارها، فن آوری ها و قراردادهای مختلفی شامل تولید و مدیریت نمایش دیجیتالی از مشخصات اصلی و ضروری مکان ها پشتیبانی می شود. مدل های اطلاعات ساختمانی فایل های رایانه ای هستند که می توانند برای پشتیبانی از تصمیم گیری در مورد نقشه کشی، طراحی، ساخت و ساز و مدیریت استفاده شوند. فناوری BIM توسط افراد، مشاغل و ارگان های دولتی که نقشه کشی، طراحی، ساخت، بهره برداری و نگهداری ساختمان ها و زیرساخت های مختلف فیزیکی مانند آب، پسماندها، برق، گاز، تاسیسات ارتباطی، جاده ها، راه آهن، پل ها، بندرها و تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد. تدوین استانداردها و تصویب BIM در کشورهای مختلف با سرعت های مختلف پیشرفت کرده است.
تاریخچه مدل سازی اطلاعات ساختمان به سال 1980 برمی گردد که به عنوان مدل تولید ساختمان در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت. همچنین با نام مدل اطلاعات محصولات در اروپا استفاده می شد. این روش در سال 1990 به نام مدل سازی اطلاعات ساختمان نامگذاری شد.

BIM برای چه مواردی استفاده می شود؟
با توجه به تعریف مدل سازی اطلاعات ساختمان، BIM برای طراحی و مستند سازی طرح های ساختمان و زیر ساخت ها استفاده می شود. تمام جزئیات یک ساختمان در BIM مدل سازی شده است. این مدل می تواند برای تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گیرد تا گزینه های مختلف طراحی را کاوش و تجسماتی را ایجاد کند که به ذینفعان کمک کند تا ساختمان را قبل از ساخت، طراحی کرده و از این جزئیات برای ساخت راحت تر استفاده کنند.
روند اجرای BIM چیست؟
روند اجرای مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM از ایجاد داده های هوشمند پشتیبانی می کند که می توانند در طول چرخه حیات یک ساختمان یا یک پروژه زیرساختی استفاده شوند. استفاده از نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان در مراحل مختلفی انجام می شود. برنامه ریزی و برآورد پروژه برای استفاده از این روش ابتدا تمام افراد درگیر در پروژه طی جلسه ای مشترک اقدام به برنامه ریزی و نیازسنجی پروژه می نمایند. تمام موارد مورد نیاز پروژه در یک فایل جمع آوری شده و برای استفاده در مراحل بعد در اختیار تیم های مختلف قرار داده می شوند طراحی و محاسبات در طول این مرحله، طراحی مفهومی، تجزیه و تحلیل، جزئیات و مستندات انجام می شود. فرآیند پیش ساخت با استفاده از داده های BIM برای اطلاع از برنامه ریزی و تدارکات آغاز می شود. این مرحله تیم های مختلف طراحی، سیستم های برق، معماری، سازه و ... به صورت جداگانه اقدام به طراحی بخش های تحت اختیار خود می نمایند. این طراحی ها به صورت جداگانه و موازی با یکدیگر پیش رفته و در صورتی با یکدیگر تداخل داشته باشند این تداخل در همین مرحله برطرف می شود. ساخت مدل در طول این مرحله، ساخت با استفاده از مشخصات BIM آغاز می شود. برای اطمینان از زمان و کارایی مطلوب، مراحل ساخت پروژه با مشورت پیمانکاران انجام می گیرد. این مرحله برای بررسی و آنالیز بخش های مختلف نیز استفاده می شود. استفاده از مدل مراحل انجام شده و طراحی هایی صورت گرفته برای اجرای فعالیت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. تمام متریال ها و ابزار مورد نیاز تامین و در اختیار نیروی کار قرار می گیرد. در طول پروژه اگر تغییری لازم باشد با استفاده از همین سیستم اجرا شده و در صورتی که نتیجه آن با توجه به تمام بخش های ساختمان مثبت باشد، توسط تیم اجرا می شود.
مدل ها و جزئیات طراحی شده در این سیستم در تمام طول عمر پروژه مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر آن پس از پایان پروژه و سال های بعد نیز اگر مشکلی در ساختمان به وجود آید از این اطلاعات و جزئیات برای برطرف کردن مشکل استفاده می شود.

چرا مدل سازی اطلاعات ساختمانی مهم است؟

 
طبق اعلام سازمان ملل، تا سال 2050 جمعیت جهان 7/9 میلیارد نفر خواهد شد. صنعت جهانی ساختمان باید به دنبال روش های هوشمندانه و کارآمدتر باشد تا نه تنها به عنوان ابزاری برای مطابقت با تقاضای جهانی بلکه به ایجاد فضاهایی باهوش تر و مقاوم تر نیز کمک کند. در واقع مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM روندی برای ایجاد و مدیریت اطلاعات مربوط به یک پروژه ساختمانی در طول چرخه عمر پروژه است. این روش نسبت به روش های قدیمی کاربردی تر بوده و علاوه بر شفافیت بالا به ارتباط و همکاری بین اجرا کنندگان پروژه کمک می کند.
استفاده از این روش باعث تصویر سازی دقیق از پروژه در مراحل اولیه می شود. علاوه بر آن تمام تیم با همکاری یکدیگر می توانند تمام مراحل پروژه، متریال مورد نیاز و هزینه هر کدام را به طور دقیق پیش بینی کنند. طراحی همزمان تمام بخش ها باعث جلوگیری از هر گونه تداخل در اجرای پروژه می شود.
مدل سازی اطلاعات ساختمانی نه تنها به تیم های طراحی و ساخت کمک می کند تا کارایی بیشتری داشته باشند، بلکه به آن ها امکان می دهد داده هایی را که در طول فرآیند ایجاد می کنند برای بهره مندی از عملیات و فعالیت های نگهداری آینده، ذخیره کنند. به همین دلیل استفاده از BIM در سراسر جهان در حال افزایش است. BIM مدلسازی و مدیریت اطلاعات در یک محیط تیمی است و همه اعضا تیم باید با همان استانداردهای یکدیگر کار کنند.
  • ارسال شده توسط : زهرا زاغی
  • مقاله های مشابه

    نظرات شما

    House Brand یک سامانه ی اینترنتی است که به منظور توسعه ی برند سازی صنعت ساختمان و بازار این صنعت راه اندازی شده است.این سامانه با توجه به نیاز کاربران خود یک پنل اختصاصی با قابلیت های ویژه در اختیار آنها قرار میدهد . هم چنین این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که بدون واسطه و محدودیت بتوانند به صورت مستقیم وارد بازار بزرگ صنعت ساختمان شوند .
    logo-samandehi