House Brand • مبانی طراحی سینمای خانگی را می شناسید؟

مبانی طراحی سینمای خانگی را می شناسید؟

17مرداد 843 0
مبانی طراحی سینمای خانگی را می شناسید؟
این مقاله چکیده ای ندارد

در خانه های نخبگان و ثروتمندان اتاق هایی برای سرگرمی وجود دارد مثل استخر، کتابخانه و ...اتاق سینمای خانگی یکی از این اتاق هاست که شما می توانید در آن به همراه دوستانتان فیلم تماشا کنید.زمانی که در حال برنامه ریزی خانه تان هستید و آن را طراحی می کنید می توانید یک فضای اختصاصی را برای این اتاق در نظر بگیرید.ما در این جا به بررسی ویژگی های این اتاق می پردازیم.

محل اتاق و ظرفیت آن: در مرحله اول باید بدانید می خواهید ظرفیت اتاق چند نفره باشد؟چه نوع صندلی یا مبلی می خواهید در آن قرار دهید؟این اتاق در کجا قرار دارد؟
شکل و اندازه اتاق شما چگونه است؟ دانستن اندازه اتاق به شما کمک می کند تا در نوع چیدمان و در انتخاب تجهیزات صوتی و تصویری به شما کمک کند.

اندازه اتاق در نکات زیر موثر است:

اندازه مطلوب صفحه نمایشگر (پروژکتور)

ترتیب و چیدمان صندلی ها و مبلمان

پیکربندی

به طور کلی هیچ اندازه استاندارد و مطلوبی برای طراحی اتاق سینمای خانگی وجود ندارد.

شکل طراحی اتاق نیز مهم است چرا که در کیفیت صدا تاثیر می گذارد.

ابعاد صندلی ها و محل نشستن نیز بر صدا تاثیر می گذارد.

بدترین شکل برای طراحی یک اتاق مکعبی است که تمامی ابعاد آن با هم برابر است.

دیوار ها : بلوک بتنی برای دیوار ها گزینه خوبی نیست.برای دیوار ها می توانید از پنل های دیواری صدا گیر استفاده کنید.
پنجره ها : پنجره ها منعکس کننده صدا و منتقل کننده نور هستند.برای اتاق سینمای خانگی بهتر است از پرده های ضخیم استفاده کنید و هنگام تماشای فیلم برده ها را ببندید.

 

سینمای خانگی، اتاق سینما


کفپوش: روی زمین حتما باید یک فرش پهن کنید چرا که خیلی از افراد می خواند روی زمین دراز بکشند و به تماشای فیلم بپردازند.
رنگ دیوار: دیوار ها را رنگ روشن نکنید چرا که تور را منعکس می کند.رنگ دیوار ها باید تیره باشد، قهوه ای قرمز آبی و... به این نکته نیز توجه داشته باشید که رنگ دیوار ممکن است بر صفحه نمایش تاثیر بگذارد.
صفحه نمایش: مهم ترین نکته در این اتاق صفحه نمایش است.نسبت اندازه صفحه و فاصله و زاویه شما نیز مهم است.در این جا به چند نکته می پردازیم:
زاویه مناسب: بهترین زاویه برای مبل هایتان 30 الی 40 درجه است. به این معنی که اگر شما یک مثلث از صفحع نمایش و مبل هایتان بکشید زاویه 30 الی 40 درجه را تشکیل دهد.پس هر صندلی و مبل را در زاویه متناسبش قرار دهید.

 

اتاق سینما، سینمای خانگی


فاصله: فاصله ایده ال معمولا بین 1.5 تا 2.5 برابر عرض صفحه نمایش است.
ارتفاع: ارتفاع مناسب برای صفحه نمایش به طوری است که مرکز صفحه نمایش در مقابل چشم شما قرار می گیرد.
صدا: بر اساس اندازه اتاقتان و نوع صدایی که می خواهید بشنوید باید سیستم صوتیتان را انتخاب کنید.در بازار انواع سیستم های صوتی وجود دارد که می توانید با مشورت با افراد کاردان سیستم مورد نیازتان را انتخاب کنید.

 

سینمای خانگی، اتاق سینما


جای بلند گو: بلند گو ها باید بر حسب اندازه اتاق در جای مناسب قرار بگیرند.بلند گوها را در اتاق پخش کنید و با گرفتن تست صدا از آنها متوجه خواهید شد که چه جایی برایشان مناسب تر است.
سیستم تهویه: یکی از مهم ترین نکات در این اتاق ها سیستم تهویه است چرا که شما نمی توانید از پنجره ها استفاده کنید و به همین علت نیاز است که دمای هوای اتاق را متعادل نگهدارید.
سقف : سقف اتاق بهتر است کاذب باشد تا هم به روشنایی و نور کمک کند و هم باعث آکوستیکک شدن صدا شود.

 

سینمای خانگی، اتاق سینما

  • ارسال شده توسط : maryam
  • مقاله های مشابه

    نظرات شما

    House Brand یک سامانه ی اینترنتی است که به منظور توسعه ی برند سازی صنعت ساختمان و بازار این صنعت راه اندازی شده است.این سامانه با توجه به نیاز کاربران خود یک پنل اختصاصی با قابلیت های ویژه در اختیار آنها قرار میدهد . هم چنین این امکان را برای کاربران فراهم می آورد که بدون واسطه و محدودیت بتوانند به صورت مستقیم وارد بازار بزرگ صنعت ساختمان شوند .
    logo-samandehi