امروزه ایده‌های بسیار جدیدی برای طراحی محیط کار ارائه می شود. چینش مناسب مبلمان تاثیر بسزایی در روحیه کارمندان دارد و امروزه از مبلمان یکپارچه به منظور نظم بیشتر در اداره‌ها استفاده می‌شود. تاثیر رنگ در این طراحی غیر قابل انکار است. رنگ به طور ناخودآگاه بر فرد تاثیر می‌گذارد و اغلب از رنگ‌هایی که نشاط آور است در محیط‌های اداری استفاده می‌شود. در طراحی بیوفیلیک نیز از عناصر طبیعی برای آشتی دادن انسان با طبیعت بهره گرفته می‌شود. از لباس فرم نیز می توان نتیجه مناسبی در این طراحی‌ها گرفت.

مقدمه

فرهنگ اشتغال در اداره‌ها دستخوش تغییرات فراوانی شده است. امروزه فضای اداری نسبت به سلیقه مدیران و متخصصان با راهکارهای ساده‌ای طراحی می‌شوند تا فضایی متناسب با حیطه کاری به وجود آید. همه ما به دنبال جذاب‌ترین ایده‌های طراحی در این فضاها هستیم و همیشه چشممان به دنبال یک طراحی منحصر به فرد است. ما در این مطلب راه‌کارهای خوب و ساده برای طراحی فضای کار اداری و تاثیر لباس فرم در این طراحی را خدمتتان شرح می‌دهیم.

ایده‌های جذاب برای طراحی فضای کار اداری

طراحان داخلی با مطالعه و پژوهش روز‌به‌روز ایده‌های کارآمد و جذابی را برای طراحی فضای اداری پیشنهاد می دهند. گاهی استفاده از چند گل طبیعی در محیط اداره، تمرکز کارمندان را افزایش می‌دهد و باعث نشاط و شادابی افراد اداره می‌گردد. در تمام حیطه‌ها تابلوهای تبلیغات در راستای کسب‌و‌کار یکی از موثرترین روش‌ها برای طراحی بی‌نظیر محیط اداری معرفی می‌شود. با این حال تمام کارها باید توسط افراد متخصص و صاحب تجربه انجام پذیرد. در ادامه برخی از راه‌کارهای طراحی فضاهای اداری را شرح می‌دهیم.

 

نوع مبلمان در طراحی محیط کار

یکی از ساده‌ترین راه‌کارها برای طراحی محیط کار انتخاب نوع مبلمان مناسب برای فضای مورد نظر است. در بسیاری از اداره‌ها با چینش خلاقانه مبلمان، فضا برای کارمندان بسیار صمیمی می‌شود. این صمیمیت سبب تمرکز کارمندان به کار می‌شود و همین مسئله بازده کار را بالا می‌برد.

امروزه یکی از مسائلی که در تولید مبلمان اداری به آن توجه ویژه‌ای می‌شود، استفاده آسان از برق و اینترنت است. گاهی سیستم‌ها به برق مستقیم نیاز دارند، اما پریزها را نمی‌توان به هر جایی انتقال داد و در بسیاری از موارد حجم بالای سیم‌ها باعث تشویش اذهان کارمندان می‌شود. به همین دلیل در مبلمان اداری، این مسئله لحاظ شده و برای هر میز یک یا چند پریز در نظر می‌گیرند تا کارمندان به جای جستجوی پریز، به فکر مسائل کاری خود باشند.

 

رنگ در طراحی محیط کار

یکی از جذاب‌ترین ایده‌های طراحی در فضای اداری، روانشناسی رنگ محیط کار است. طراحان داخلی هنگام طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ محیط را در نظر می‌گیرند و با توجه به شغل مورد نظر از رنگ‌هایی که تاثیر مثبتی بر روی کارکنان و یا مراجعه‌کنندگان می‌توانند داشته باشند، استفاده می‌کنند. تاثیر رنگ اغلب به صورت ناخودآگاه بر روی افراد رخ می‌دهد و این از اسرار روانشناسی رنگ است. به عنوان مثال رنگ نارنجی که به عنوان یک رنگ گرم شناخته می‌شود، در بالا بردن انرژی کارکنان تاثیر بسیار بالایی دارد. در طراحی محیط کار اغلب از رنگ‌های سبز، زرد و آبی بهره گرفته می‌شود، اما هر طراحی می‌تواند در فضاهای مختلف ایده‌های مختلفی داشته باشد.

عناصر طبیعی در طراحی محیط کار

یکی از جدیدترین طراحی‌های حال حاضر جهان با نام طراحی بیوفیلیک شناخته می‌شود. در این طراحی از عناصر طبیعی مانند گل و گیاه و نور طبیعی استفاده می‌شود. متخصصان بر این نظر هستند که انسان امروزی از طبیعت دور شده و نیاز است بشر را به نوعی با طبیعت آشتی داد تا نشاط و شادی واقعی به روح انسان برگردد. با توجه به این‌که ساعات زیادی از وقت هر کارمند در اداره صرف می‌شود، با بهره گرفتن از عناصر طبیعی در اداره می‌توان نشاط کارمندان را افزایش داد. از طرفی گیاهان به طور بسیار موثری در تصفیه هوای داخلی کارایی دارند و از همین رو سبب کاهش استرس کارکنان می‌شوند.

لباس فرم در طراحی محیط کار

امروزه محققان به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از لباس فرم به مرور زمان انگیزه کارمندان را برای مسائل کاری بالا می‌برد. زمانی که مدیر اداره‌ای هنگام مشورت گرفتن از کادر خود، لباس فرم می‌پوشد می‌توان گفت بسیاری از راه را برای درگیر کردن افراد با مسئله پیموده است. لباس فرم در بسیاری از اداره‌ها به یک امر عادی تبدیل شده است و طراحان به این نکته دائم اشاره می‌کنند.

در تمام مسائلی که برای شما پیشنهاد داده شد تا محیط کاری خود را به نحو احسن طراحی کنید، می‌توانید از متخصصان هاوس برند کمک بگیرید. برای طراحی محیط کاری خود تنها شما با متخصصان و طراحان هاوس برند در تماس باشید تا راهنمایی‌های لازم را از آن‌ها بگیرید.

جمع‌بندی

امروزه برای طراحی محیط کار از ایده‌های جذابی استفاده می‌کنند تا هم سلامت کارمندان حفظ شود و هم از نظر بازده کار اداره تا حد بالایی پیشرفت نماید. طراحان داخلی با مطالعه فراوان و کشف اسرار روانشناسی نسبت به هر محیط، ایده‌های خلاقانه‌ای را پیشنهاد می‌دهند. از ساده‌ترین راه‌کارها استفاده از مبلمان مناسب، رنگ مناسب، عناصر طبیعی و لباس فرم برای فضای اداری است.