زندگی در خانه های متحرک

در این مقاله به شما خواهیم گفت که خانه متحرک چیست و چه نوع سازه‌ای دارد. همچنین به بررسی مزایای خانه متحرک و هزینه های آن می‌پردازیم.

آشنایی با خانه متحرک

پیش از آنکه با کارکرد و انواع خانه‌های متحرک آشنا شویم، احساس می‌کنم لازم است در رابطه با معماری، که منشا این آفرینش مدرن است، کمی بیشتر حرف بزنم.

اگر به طور مختصر بگویم، از زمان پیدایش ساختمان علم معماری وجود داشته، به طوری که نمی‌توان معماری را علمی نوین قلمداد کرد و برچسب مدرنیته به آن زد، اما نباید غافل شد که معماری مدرن، تبلور سال‌ها گسترش و پیشرفت این رشته در اعصار گوناگون است.

حال در این برهه از زمان یک نوع تازه‌ای از معماری، متناسب با شرایط روز، مورد توجه قرار گرفته و آن طراحی خانه‌های متحرک است. شاید در نگاه اول خانه‌های متحرک را تنها نامی دست و پاگیر برای کاروان‌ها و تریلرهای کشیدنی در پشت ماشین درنظر بگیریم اما در واقع دامنه این نوع از خانه‌ها بسیار گسترده‌تر است.

راستش را بخواهید خودم هم انتظار نداشتم که وقتی در سطح وب برای این مطلب جستجو می‌کنم با تیتر «خانه‌ای متحرک در خیابان دروس تهران» مواجه شوم، اما حال که می‌بینیم خانه‌های متحرک حتی در کشور خودمان هم راه‌ اندازی شده‌اند بهتر است اطلاعات بیشتری درباره‌شان داشته باشیم.

خانه‌ی متحرک چیست؟

اینک از خیابان دروس کمی فاصله بگیریم و دوباره به بحث اصلی خودمان بپردازیم؛ خانه‌های متحرک. اصلا خانه‌ی متحرک به چه معناست؟ بگذارید این گونه شروع کنم: با پیشرفت علم در این دوران، ترکیب سازه و معماری تحت عنوانِ عناصر ضروری و جدایی ناپذیر ساخت هر ساختمان نمود بارزتری یافته، چنانچه غفلت و بی‌توجهی به هر کدام از این عوامل یا فقط بها دادن به یکی از آنان نتیجه‌ای جز نقص در شکل‌گیری و کاربرد ساختمان ندارد.در این راستا یکی از ایده‌هایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته استفاده از معماری متحرک است.

سازه‌‌های متحرک نه کاملا ثابت‌اند و نه متحرک، بلکه دارای ماهیتی دوگانه‌اند، از آن جهت که نیم سازه و نیم مکانیکی هستند. می‌توان گفت که این سبک، ایده خود را وامدار طبیعت است. همانطور که در طبیعت پروسه جمع شدن در گیاهان گوناگون وجود دارد، سازه‌های متحرک نیز چنین واکنشی در خود دارند. پس تا اینجا می‌توانیم بگوییم که سازه‌های متحرک به سازه‌هایی می‌گویند که با تغییر فرم، کاربردهای متفاوتی از یک سازه را ممکن می‌کنند و در بسیاری از صنایع کاربرد دارند.

مزایای خانه متحرک

اما در اینجا قصد داریم تا چند سوال پیرامون خانه‌های متحرک مطرح کنیم؛ در واقع این حق مسلم شماست که پیش از خرید یک خانه متحرک از جزئیات و مزایای آن باخبر باشید. همه می‌دانیم زمانی‌که یک خانه برای خرید انتخاب می‌کنید دلایل خاص خودتان را دارید اما آیا دلیلی هم برای خرید یک خانه متحرک وجود دارد؟ چه ویژگی‌هایی باید حین خرید این خانه مد نظر قرار بگیرد؟

اگر به گذشته برگردیم می‌توان تاریخچه این نوع سازه‌ها را در سقف کلوسیوم روم ببینیم. برای این نوع از سازه‌ها می‌توان مزایایی را از قبیل ساخت و اجرای سریع سازه، قابلیت جابجایی به مکان دیگر، تنوع ظاهری بالا، تغییرپذیری بالای بخش های مختلف آن را درنظر گرفت.

هزینه ساخت خانه‌های متحرک:

همانطور که همه می‌دانیم، تکنولوژی در جهتی پیش می‌رود که بهترین خدمات را با کمترین قیمت در اختیار ما بگذارد، چرا که هرچه غیر از این باشد محکوم به شکست است! حال آنچه که ایده معماری خانه‌های متحرک را جذاب می‌کند هزینه‌های آن است. لابد شما هم فکر می‌کنید برای به دست آوردن زیباترین چیزها باید گرانترین اجناس را انتخاب کنید اما این اشتباه را نکنید. یکی از ویژگی‌های خارق العاده این معماری، صرفه جویی در هزینه‌ها است، اما این اتفاق چگونه می‌افتد؟ با حذف شیوه سنتی و مصالح مورد نیاز نظیر سیمان و… هزینه‌ها به طور سرسام‌آوری کاسته می‌شوند.

اما اینک که شما را با زندگی در خانه‌های متحرک آشنا کردم زمان آن رسیده تا با معماران گروه Housebrand آشنا شوید، جایی که شما هم می‌توانید از مزایای یک معماری عالی بهره‌مند شوید. اگر همچنان نسبت به کارایی معماری خانه‌های متحرک شک دارید و می‌پرسید: چرا خانه‌های متحرک؟ باید بگویم که علت پدید آمدن این معماری تنها یک چیز است؛ حداکثر استفاده از حداقل فضای موجود! با صعود سرسام آور قیمت در بازار مسکن و نیز جهش در قیمت مصالح می‌توان گفت که خانه‌های متحرک آمده‌اند تا جانی تازه به صنعت ساختمان سازی ببخشند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که هر فرصت را به چشم یک شانس می‌بینند و اگر به آسایش خود و خانواده‌تان اهمیت می‌دهید، معماران  http://housebrand.ir/  اینجا هستند تا با خدماتشان زندگی راحت‌تری را برایتان فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *