راهکارهای تهویه طبیعی در طراحی داخلی

بدون شک شما نیز در بسیاری از ساختمان‌ها، طراحی صحیح و یا نادرست سیستم تهویه ساختمان را مورد نقد و بررسی قرار داده‌اید. راهکارهای مختلفی برای تهویه طبیعی در طراحی داخلی در جهان ارائه شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی راهکارهای بسیار مقرون‌به‌صرفه و جدید ارائه شده است. از جمله این راهکارها می توان به خانه شناور، سیستم لوور شیشه ای و… اشاره کرد. در این مطلب به طور کامل به این موضوع پرداختیم تا شما را در ساخت خانه‌های جدید خود یاری کنیم.

مقدمه

خانه و محیط کار محیطی است که افراد بیشتر اوقات خود را در آن‌ها سپری می‌کنند. به همین سبب برآورد کردن نیازهای خود در این بخش مهم، حائز اهمیت است. فراهم کردن تهویه طبیعی مناسب و ایده آل، امری مهم می‌باشد که وجود آن تاثیر بسزایی در آب و هوای خانه می‌گذارد. هر نوع آب‌و‌هوایی از نظر آسایش به روش‌ها و راه حل‌های گوناگون نیاز دارد. برای مثال طراحی داخلی محیط‌های سرد و خشک با محیط‌های گرم و مرطوب تفاوت زیادی دارد. انتخاب بهترین روش تهویه طبیعی به عوامل مختلفی مانند جهت‌گیری خورشید، محل بازشوها، چگونگی دکوراسین خانه و موارد دیگری بستگی دارد. در ادامه این متن چند راهکار تهویه طبیعی در طراحی داخلی، شرح داده می‌شود.

استفاده از تهویه طبیعی در طراحی معماری

سیستم‌های ایستا در این تلاش هستند تا دمای آسایش افراد در سراسر جهان را با تهویه طبیعی فراهم سازند. باد یک منبع طبیعی و رایگان است و هیچ چیزی مانند آن نمی‌تواند آسایش حرارتی پروژه‌های ساختمانی را فراهم کند. با این‌که سیستم‌های تهویه مطبوع فراوانی برای خانه‌ها طراحی شده است، اما با این‌حال مهندسان در این تلاش هستند که سیستم تهویه ساختمان طبیعی جایگزین موارد مصنوعی شود.

تهویه عبوری طبیعی

با طراحی داخلی ساختمان به گونه‌ای که دیواره‌های روبه‌رو یا مجاور دارای بازشو باشند، ورود و خروج هوا به آسانی انجام می‌شود. با این کار دمای داخل ساختمان به یک دمای مناسب می‌رسد. استفاده از این روش در مناطقی با آب و هوای بسیار گرم رایج است.

تهویه طبیعی القایی

احتمالا با سیستم‌های القایی حرارتی آشنایی داشته باشید. از این سیستم‌ها به این صورت استفاده می‌شود که با یک طراحی خاص هوای گرم به ناحیه بالای ساختمان می‌رود و هوای سرد در پایین باقی می‌ماند، با این امر حتما در جریان همرفت آشنایی دارید.

 بلوک‌های صفحه‌ای در نما

یکی از روش‌های رایج ایجاد تهویه طبیعی در خانه، استفاده از بلوک‌های صفحه‌ای در نما می‌باشد. با استفاده از این نوع دکوراسیون در خانه علاوه بر ایجاد تهویه طبیعی، شرایط بصری مناسبی نیز فراهم می‌شود. در این روش می‌توان از پوسته‌های چوبی که دارای صفحه‌های متحرک و ثابت می‌باشند استفاده نمود. صفحه‌های چوبی متحرک و ثابت علاوه‌بر ایجاد نور طبیعی و تهویه ساختمان، تقسیم کننده مناسبی نیز می‌باشند. برخی از افراد در محل کار خود از این نوع دکوراسیون استفاده کرده و اتاق‌ها را به‌راحتی از هم جدا کرده و در واقع با یک تیر چند نشان می‌زنند.

سیستم لوور شیشه‌ای

یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد دیگر، استفاده از سیستم لوور شیشه‌ای است. با استفاده از این روش در محیط کار یا مکان‌های دیگر، زیبایی خاصی به دکوراسیون خود بخشیده و در عین حال تهویه ساختمان مناسبی به وجود می‌آورید. همچنین برخی از افراد در این روش سعی می‌کنند شیشه بلور خود را با لایه‌ای از گیاهان پوشش دهند که در نهایت این عمل باعث به‌وجود آمدن پرده سبز می‌شود. با انجام این کار علاوه بر این که حریم خصوصی و راحتی افراد ایجاد می‌شود، فضای منحصر‌به‌فرد و طراحی داخلی بسیار زیبایی نیز فراهم می‌شود.

خانه شناور

یکی دیگر از راهکار‌های تهویه طبیعی در طراحی داخلی استفاده از خانه شناور است که روشی کاربردی بوده و توسط شرکت معماری NgNg طراحی شده است. در این روش دیوارهای جداکننده که در محیط کار و خانه وجود دارد حذف شده و با ایجاد فضای سبز، محیطی کاملاً مجزا و متفاوت به وجود می‌آید. در این طراحی داخلی، از صفحات بامبو استفاده می‌شود که موجب به‌وجود آمدن تهویه بسیار مناسبی می‌شود و علاوه‌بر آن، هوای کاملا ایده‌آل و دلچسبی برای ساکنان فراهم می‌شود. همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های این روش، جلوگیری کردن از تابش نور شدید خورشید و گرم شدن هوای محیط است.

جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین امور در طراحی ساختمان توجه به تهویه آن است. این روزها تحقیقات گسترده‌ای برای حذف سیستم‌های مصنوعی تهویه و جایگزینی آن با تهویه طبیعی می‌شود. در کل دنیا، دمای آسایش باید در تمام خانه‌ها ایجاد شود تا ساکنین به راحتی بتوانند در آن زندگی کنند‌.

تهویه عبوری طبیعی و تهویه طبیعی القایی از جمله راه‌های بسیار آسان است که باید در ابتدای طراحی ساختمان به آن‌ها توجه کرد. راه‌های دیگری نیز برای این امر پیشنهاد شده است که در طول مطلب به آن‌ها اشاره کردیم. اگر شما نیز مایل هستید در خانه‌های تازه ساخت خود از این نوع تهویه بهره‌مند شوید باید با افراد متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *