برترین سازه های ساختمانی متحرک

امروزه با پیشرفت فناوری، سازه های ساختمانی متحرک اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند. انواع مختلفی از آن ها در سراسر دنیا به چشم می خورد.

برترین سازه های ساختمانی متحرک

از اواخر قرن بیستم میلادی پیشرفت تکنولوژی، فناوری و صنعت بر تمام جنبه های زندگی انسان تاثیر گذاشته است. پس از گذشت دهه های مختلف موضوع انرژی و بحران های زیست محیطی به عنوان یکی از مسائل مهم مطرح می شود. امروزه مصرف انرژی در ساختمان ها بسیار زیاد می باشد و تاثیر زیادی روی محیط زیست دارد. همچنین با مرور زمان و افزایش نما های شیشه ای، به وسیله ای کاربردی جهت کنترل شرایط محیطی در سازه ها نیاز پیدا شد. امروزه برای کنترل شرایط محیطی و صرفه جویی انرژی از سازه های ساختمانی متحرک استفاده می شود. 

سازه های ساختمانی متحرک

سازه های ساختمانی متحرک شبیه به ارگانیسم های زنده عمل می کنند. این سازه ها می توانند با محیط مختلف اطراف خود تطابق داشته باشند. امروزه در معماری از عناصر متحرک جهت ساخت نما های ساختمان استفاده می کنند. این عناصر متحرک هوشمند می باشند. نمای سازه ها می توانند محیط بیرون ساختمان را کنترل کنند و در تعادل بین محیط داخلی و خارجی نقش مهمی ایفا کنند. در گذشته سازه های ساختمانی متحرک به وسیله مکانیسم های دستی کنترل می شدند، ولی امروزه با پیشرفت فناوری سیستم های الکتریکی و هوشمند جایگزین سیستم های دستی شده اند. در بعضی از حالات این هوشمند سازی نما ها به وسیله حسگر های حسی انجام می شود.

سازه های ساختمانی متحرک امروزی قادرند که خصوصیات ذاتی مصالح را تغییر دهند. به عبارت دیگر این امکان را فراهم می سازند که فرم سازه ها جهت استفاده های مختلف تغییر کنند. امروزه این سازه ها کاربرد های مختلفی دارند و در صنایع مختلف نیز از آنها استفاده می شود.

معرفی برترین سازه های متحرک دنیا

امروزه در سراسر دنیا انواع مختلفی از سازه های ساختمانی متحرک به چشم میخورد. ما را همراهی کنید تا شما را با برترین نما های متحرک دنیا آشنا کنیم. یکی از این سازه ها، موزه میلواکی می باشد که شبیه به بال پرندگان طراحی شده است. در این موزه بال های مفصل دار به دکل اصلی متصل شده اند. از باز و بسته شدن بال ها جهت کنترل حرارت و نور محیط استفاده می کنند. یکی دیگر از نما های متحرک دنیا، ورودی انبار خانه ارنستینگ می باشد. در ورودی این انبار از سیستم های تاشونده استفاده می شود. این سیستم های تاشونده قادر می باشند که اجزا را به چند قسمت تقسیم کنند.

یکی دیگر از نما های متحرک دنیا، ساختمان انستیتوی عرب می باشد که بسیار زیبا و مشهور می باشد. حرکت عناصر خطی این نما به صورت کشویی می باشد و موجب ایجاد سیستم لغزشی می شود. حسگر های این ساختمان می توانند میزان نور ورودی را کنترل کنند. همچنین یکی دیگر از این نما های متحرک، برج چرخان دبی می باشد که بلند ترین نمای متحرک دنیا می باشد.

معرفی برترین سازه های متحرک ایران

امروزه در ایران نیز انواعی از سازه های ساختمانی متحرک به چشم می خورد. یکی از سازه های متحرک ایران، ساختمان اداری تجاری سعادت آباد می باشد. این سازه متحرک توانسته جایزه معمار سال را دریافت کند. علاوه بر آن، نمونه های دیگری از نما های متحرک در ساختمان های تجاری به چشم می خورد که نمای زیبایی به شهر می دهند. همچنین می توان به ساختمان اداری ویرا، آپارتمان لواسان، مجتمع تجاری اکسین، ساختمان اداری بهتاش و… اشاره کرد.

مزایا و معایب ساخت نما های متحرک

سازه های ساختمانی متحرک علاوه بر زیبایی و مدرن بودن، مزایای زیادی دارند. یکی از مزایای آن، فناوری در روش ساخت می باشد. ساخت این نما ها در کارخانه انجام می شود و در محل ساختمان فقط نصب می شوند. همچنین در زمان و نیروی کار صرفه جویی می شود. یکی از مزایای ویژه آن، صرفه جویی در انرژی می باشد که مصرف انرژی را کاهش می دهد. از دیگر مزایای آن می توان به مقاوم بودن آن ها اشاره کرد. از معایب آن می توان به هزینه ی زیاد آن اشاره کرد. همچنین ممکن است رنگ آن ها در اثر گذر زمان تغییر کنند. ممکن است در اثر گذر زمان، این عناصر متحرک خراب شوند و نیاز به تعمیر پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *