آشنایی با شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند از جمله انواع شیشه های جدید هستند که تنها با فشار یک دکمه تغییر حالت داده و به صورت مات یا شفاف درمی آیند.

شیشه های هوشمند گونه ای از شیشه ها هستند که با کنترل از راه دور یا بر اساس تغییرات دما کنترل می شوند. این شیشه ها می توانند در عرض چند ثانیه از حالت شفاف به مات و بالعکس تغییر حالت دهند. وجود این قابلیت در شیشه های هوشمند به مصرف کنندگان کمک می کند تا میزان نور محیط داخلی را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنند.

انواع شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند در انواع مختلف وجود دارند. از انواع شیشه لمینت گرفته تا شیشه های هوشمند رنگی، ضد حریق، اتوماتیک و… تنها برخی از نمونه هایی هستند که به وسیله تولید کنندگان ارائه می شوند. در یک دسته بندی کلی انواع متداول شیشه های اسمارت را می توانیم با توجه به نوع ساختار و عملکرد به این صورت معرفی کنیم:

  • شیشه الکتروکرومیک
  • شیشه نانو کریستال
  • شیشه PDLC

شیشه الکتروکرومیک

شیشه اسمارت الکتروکرومیک شیشه ای مات است که با وارد آمدن جریان الکتریکی به حالت شفاف در می آید. این شیشه، ساختاری چند لایه دارد. یکی از لایه های شیشه الکتروکرومیک حاوی کریستال های مایع است. یون های کریستال مایع در حالت عادی به صورت رندوم و نامنظم قرار گرفته اند. جریان الکتریکی موجب می‌ شود یون ها در یک جهت و به شکل منظم قرار بگیرند. به این ترتیب نور از لابلای یون ها عبور می کند، در نتیجه شیشه شفاف می شود.

شیشه نانو کریستال

شیشه های هوشمند نانو کریستال زیر لایه ای از فیلم های پلاستیکی دارند. در این شیشه ها از لایه ای از نانو کریستال هایی از جنس اکسید قلع ایندیم نیز استفاده می شود. همه این لایه ها در میان دو لایه شیشه قرار گرفته اند. شیشه های نانو کریستال به دلیل ساختار ویژه خود قادرند جلوی عبور نور مرئی و گرمای فروسرخ را بگیرند.

شیشه PDLC

در شیشه های PDLC یا شیشه های هوشمند کریستال مایع، کریستال های مایع به وسیله لایه هایی از جنس پلیمر احاطه شده اند. در این شیشه ها نیز مولکول های کریستال مایع به شکل نامنظم قرار گرفته اند. با اعمال جریان الکتریکی این مولکول ها هم جهت شده و شیشه شفاف می شود.

کاربرد شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند از ظرفیت بالایی برای استفاده در موقعیت های گوناگون برخوردارند. تقریباً در هر شرایطی می توان از این شیشه ها استفاده کرد. اماکن مسکونی، ادارات، فضاهای تجاری، مراکز درمانی، هتل ها و موزه ها از جمله محیط هایی هستند که شیشه های اسمارت در آن ها کاربرد دارند.

در منازل با هوشمندسازی شیشه ها می توان در حین بهره‌ مندی از نور طبیعی، امنیت فضای شخصی را به راحتی تامین کرد. در ادارات با استفاده از پارتیشن های شیشه ای هوشمند، نظارت بر عملکرد پرسنل در کنار حذف مزاحمت های دیداری و شنیداری به بهترین شکل ممکن انجام می شود. انواع شیشه مات شونده در مراکز درمانی به منظور جداسازی بیماران بدحال کاربرد دارند. با استفاده از این شیشه ها می توان محیطی کاملا بهداشتی، به دور از هر گونه آلودگی صوتی و نوری برای بیماران فراهم کرد.

مزایا و معایب شیشه های هوشمند

مزایای شیشه های هوشمند در مقایسه با شیشه های معمولی موارد متعددی را شامل می شود. مهمترین مزیت های این شیشه‌ ها را می‌ توانیم به این صورت خلاصه کنیم:

  • تنها با فشار یک دکمه از حالت شفاف به حالت مات و بالعکس تغییر می کنند.
  • این قابلیت را دارند که همچون عایق صدا عمل کنند.
  • تا ۹۹ درصد از ورود نور مرئی و تا ۹۸ درصد از ورود نور مادون قرمز جلوگیری می کنند.
  • مقاومت بالایی در برابر ضربه، فشار، حرارت و دیگر عوامل آسیب زا دارند، به همین دلیل بسیار ایمن هستند.
  • ظاهر و نمای زیبایی دارند و از بهترین گزینه ها برای استفاده در اماکن مدرن به شمار می‌ روند.

درباره معایب شیشه های هوشمند می توانیم به قیمت بالای این شیشه‌ ها اشاره کنیم. به دلیل استفاده از فناوری جدید در ساخت انواع شیشه هوشمند، این محصولات از قیمت فروش بالاتری نسبت به شیشه های معمولی برخوردارند.

قیمت شیشه هوشمند

شیشه های هوشمند از نظر قیمت تنوع زیادی دارند. به طور کلی این شیشه ها نسبت به شیشه های معمولی از هزینه تولید و نصب بالاتری برخوردارند. با این حال استفاده از شیشه های هوشمند در بلند مدت به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند. به طوری که انتظار می رود این شیشه ها مصرف انرژی را تا ۲۰ درصد کاهش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *