نکات کاربردی خانه تکانی

  نکات کاربردی خانه تکانی


  با نزدیک شدن به فصل بهار بوی خانه تکانی در خانه ها بیشتر به مشام می رسد که با وجود تمام سختی هایش خوشایند نیز هست. خانه تکانی یکی از رسم و رسوم های ایرانیان است تا پیش از شروع سال جدید خانه خود را آری از هرگونه اضافات، آلودگی و به هم ریختگی کنند. به نوعی خانه هایشان را فنگ شویی می کنند. این رسم با وجود سنتی بودنش یکی از رسوم بسیار خوبی است که باعث می شود افراد هر سال یک بار به طور کامل هر چیزی که بلا استفاده و اضافه محسوب می شود را دور بریزند و خانه هایشان را پاکسازی کنند. ما در اینجا نکاتی را برای خانه تکانی مطرح خواهیم کرد که به شما در خانه تکانی کمک کند.

  برنامه ریزی کنید:
  می خواهید خانه تکانی را از کجا شروع کنید؟ برای هر قسمت از خانه وقت بگذارید و آنها را اولویت بندی کنید.لازم نیست همه کارها را به تنهایی انجام دهید. از دیگر اعضای خانواده بخواهید که هر کدام قسمتی را انتخاب کنند و مسئولیت تمیز کردن آنجا را به عهده بگیرند.
  مرحله به مرحله پیش بروید:
  کارهایتان را مرحله به مرحله پیش ببرید و تا یک مرحله را به طور کامل انجام نداده اید سراغ مرحله بعد نروید.مثلا اگرمشغول تمیز کردن  کابینت ادویه ها هستید همزمان با آن به سراغ کابینت قابلمه ها نروید.اینکار باعث می شود اطراف شما بیش از حد شلوغ شد و هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ روانی شما را بیش از حد خسته می کند.
  وسایل 
  وسایل، مواد شوینده، دستمال ها و ... را از قبل آماده کنید و در یک سطل یا سبد بگذارید تا همه چیز در دسترس شما باشد.

   

  مواد شوینده، خانه تکانی


  از بالا به پایین شروع کنید:
  بهتر است اول از گردگیری لوسترها، در پنجره، قاب ها و ... شروع کنید و در مرحله آخر که از تمیز شدن همه چیز اطمینان حاصل کردید به سراغ تمییز کردن کف بروید.
  مواد شوینده:
  امروزه در بازار انواع مختلفی از مواد شوینده موجود می باشد که شما بر حسب نیازتان می توانید آنها را انتخاب کنید. توصیه می شود از مواد پاک کننده طبیعی مانند سرکه، جوش شیرین و نوشابه استفاده کنید. نوشابه یکی از نوشیدنی هایی است که دشمن جرم ها و چربی هاست. محلوله سرکه و آب نیز پاک کننده طبیعی بسیار مناسبی برای سطوح است.

   

  مواد شوینده، خانه تکانی


  شیشه ها: 
  یکی از پاک کننده های بسیار خوب برای شیشه سرکه است.ابتدا گرد و غبار روی شیشه را با یک دستمال پاک کنید سپس سرکه خانگی را روی آن اسپری کنید و به آن کمی استراحت دهید.سپس با یک روزنامه شیشه را پاک کنید.
  حمام و توالت:
  حمام و توالت را می توانید با محلول سرکه و جوش شیرین پاک کنید.این محلول پاک کننده بسیار مناسبی برای کاشی و سرامیک است.همچنین برای شستشوی هفتگی سرویس های بهداشتی می توانید از پودر لباسشویی استفاده کنید و هر چندوقت یک بار با استفاده از مواد ضدعفونی کننده سطوح را میکروب زدایی کنید.

   

  خانه تکانی، مواد شوینده، حمام و توالت


  یخچال:
  یخچال یکی از مهم ترین نقاط است که باید مرتب تمیز بشود. ظروف اضافی را از یخچال خارج کنید و فضا را خلوت تر کنید.با استفاده از سرکه و یا آب لیموی ترش می توانید یخچال را تمییز کند.اگر یخچال شما بو گرفته است آن را خاموش کنید و پس از اینکه آن  را تمیز کردید درب یخچال را برای چند ساعت باز بگذارید و پس از آن داخل یک شرف یا یک کیسه پارچه ای کوچک کمی جوش شیرین بریزید و درون یخچال قرار دهید.همچنین می توانید یک تکه ذغال در یخچال قرار دهید تا بوی بد یخچال را ازبین ببرد.

   

  دسته بندی : مقالات
  نقل و قول / پاسخ به :