آشنایی با بتن مگر

  آشنایی با بتن مگر


  بتن یکی از اساسی ترین و مهم ترین مصالح ساختمانی است که به صورت حجمی عمده در ساخت و ساز به کار می رود. مواد تشکیل دهنده آن آب، سیمان و سنگدانه ها هستند.بتن انواع گوناگونی دارد همچون: بتن سنگین، بتن سبک، بتن الیافی، بتن مسلح و بتن مگر  و ... . در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره بتن مگر صحبت کنیم.

  بتن مگر یا پوششی بتنی است با عیار سیمان کم بین 100 تا 150 کیلوگرم سیمان بر متر مکعب که به منظور آماده سازی سطوح خاک برداری شده برای آرماتور بندی و صفحه گذاری به کار می رود.
  موارد استفاده بتن مگر چیست؟
  بتن مگر مانند سایر انواع بتن، نقش مهمی را در ساخت و ساز دارد. بنا به دلیل وجود مقدار زیادی آب در ترکیب آن در مقایسه با ترکیب معمولی به شکل روان است و این خاصیت باعث شده تا در موارد خاصی از آن استفاده شود و مانع از نفوذ سیمان به خاک شود.همچنین مانع از جذب آب بتن توسط خاک می شود و از افت کیفیت بتن جلوگیری می کند.بتن مگر بستر خاک را برای پی ریزی آماده می کند. بتن مگر همچنین برای همتراز کردن و همگن کردن فوندانسیون به کار می رود و می تواند استحکام لازم برای ساخت سازه ها در زمینه هایی که فاقد استحکام لازم هستند را فراهم می سازد.بتن مگر می تواند مانع از ورود حشرات و حیوانات موذی به فوندانسیون شود.از دیگر موارد کاربرد بتن مگر این است که اگر خاک برداری بیش از حد انجام شود برای همتراز کردن سطح از بتن مگر استفاده می شود. این بتن در موارد راه سازی و ساخت جاده نیز کاربرد دارد.به این صورت که از بتن مگر به عنوان زیرین ترین لایه و زیر اساس استفاده می شود.استفاده یک لایه از بتن مگر در جاده موجب استحکام جاده در برابر تردد خواهد شد.

   

  بتن، بتن مگر، مصالح ساختمانی، مصالح


  نکات مهم در زمان اجرای بتن مگر
  در حین اجرای بتن مگر مانند سایر کارهای اجرایی باید نکاتی را رعایت کرد تا بتن هم بازدهی مناسب و هم کارایی قابل قبول داشته باشد. نکاتی از جمله:
  1_ پیش از اجرای بتن سطح باید مرطوب باشد تا آب بتن جذب خاک و بتن پوک نشود.
  2_ شفته آهک نیز باید مانند خاک خیس شود تا آب بتن را جذب نکند.
  3_ بتن مگر زمانی باید بر روی شفته آهک اجرا شود که مقاومت شفته به 5/1 کیلوگرم بر سانتی متر مربع رسیده باشد.شفته آهک زمانی به این مقاومت می رسد که اگر با کفش روی آن راه رویم جای کفش بر روی آن نماند.
  4_ بتن مگر را در دستگاه های بتونیز کوچک می سازند. بتن را حتما باید دو دقیقه پس از اضافه کردن آب به خوبی مخلوط و از آن استفاده کرد.
  5_ در بیشتر موارد از این بتن جهت پاکسازی کف و اجرای دقیقی تر فاصله گذاری آرماتورها از کف اجرا می شود. بنا بر این باید دقت لازم را به عمل آورد که سطح کاملا تمیز و یکنواخت باشد تا آرماتوربندی بهتر انجام شود.
  6_ پس از بتن ریزی بسته به دمای هوا باید تقریبا 10 ساعت سطح آن مرطوب نگهداشته شود و بعد از یک روز می توان عملیات بعدی را شروع کرد.   

   

  بتن مگر، بتن، مصالح ساختمانی، مصالح  

  دسته بندی : مقالات
  نقل و قول / پاسخ به :