بتن چیست و چگونه ساخته می شود؟

  بتن چیست و چگونه ساخته می شود؟

   

  بتن پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی است و این ماده ارزان و مواد اولیه آن نیز در دسترس است.برای تولید بتن می توان از فشار هیدرولیکی ویبره ، حرارت، بخار و قالب استفاده می شود.بتن تشکیل شده از برخی سنگدانه ها، سیمان و آب است که در اثر واکنش سیمان با آب واکنش های شیمیایی و چسبندگی بتن ایجاد می شود.بتن به دلیل در دسترس بودن و همچنین استحکام، مقاومت و نیاز به ساخت و ساز فراوان بسیار پرکاربرد است.در طی چند سال اخیر مساله دوام بتن بسیار مورد توجه قرار گرفته. ر برخی موارد بتن خاصیت با دوام و مستحکمی نداشته و آسیب دیده است.به همین علت برای بالابردن استحکام بتن تدابیری انیشیده شده و دستورالعمل هایی ارائه شده است.

  بتن به هرماده ای که ویژگی چسبندگی سیمانی داشته باشد گفته می شود.این ویژگی چسبندگی در اثر واکنش آب و سیمان به وجود می آید.بتن ممکن است از انواع افزودنی ها، گوگرد، پلیمر، الیاف و غیره تشکیل شود و برای ساخت آن نیز از فشار هیدرولیکی، بخار، حرارت و غیره نیز استفاده شود.

  بتن از چه تشکیل شده؟

  سه چهارم حجم بتن از سنگ دانه ها تشکیل شده است و یک چهارم دیگر آن از آب و سیمان.

  سیمان

  سیمان از مخلوط آسیاب شده سنگ آهک و خاک رس در نسبت های 3 به 1 و پخته شده زیر دمای 1000 درجه تا کربن دی اکسید از سنگ آهک و آب شیمیایی از خاک رس جدا شود تشکیل می شوند. آهک با سیلیس و رس در گرمای زیر 1200 درجه ترکیب می شود.در این حالت دانه ها داغ می شودند، عرق می کنند و به هم می چسبند و مانند تکه های سنگ می شوند که پس از اینکه سرد شدند آنها را با مقداری سنگ گچ آسیاب می کنند.بدین طریق سیمان ساخته می شود.

  آّب

  آب بر روی مقاومت بتن تاثیر می گذارد و اگر آب نامناسب باشد نه تنها از مقاومت بتن می کاهد بلکه باعث ایجاد لکه هایی بر سطح بتن و همچنین زنگ زدن آرماتور می شود.آب مناسب برای بتن آبی است که مناسب برای نوشیدن باشد.به عنوان یک قاعده هر آبی که شور نباشد و PH آن بین 6 تا 8 باشدمی تواند برای بتن مصرف شود.رنگ تیره و بوی آب لزومه وجود مواد مضردر آب را اثبات نمی کند.

  مقدارآب

  میزان آب بتن بسیار مهم است.برای ساخت یک بتن خوب به مقدار مورد نیاز و حساب شده ای آب نیاز است.اگر میزان آب مصرفی کافی نباشد برخی از قسمت های سیمان آب کافی برای واکنش نشان دادن را دریافت نمی کند و دست نخورده باقی می ماند.همچنین اگر آب مصرفی در ساخت بتن بیش از حد نیاز باشد مقدار آب اضافه به صورت آزاد در بتن می ماند و باعث پوک شدن و کاهش مقاومت بتن می شود.مقدار آب مصرفی برای تکمیلساخت بتن را به نسبت سیمان انازه گیری می شود.برای سیمان پرتلند معمولی نسبت آن 25درصد است.با این میزان آب بتن قطعا کارایی لازم را نخواهد داشت اما مقدار مورد نیاز آب در ساختمان سازی ها بیش از این مقدار است.

  سنگدانه ها

  سه چهارم حجم بتن را سنگدانه ها تشکیل می دهند از این رو کیفیت آنها از اهمیت خاصی برخوردار است.خواص حرارتی، فیزیکی و در برخی موارد شیمیایی آنها نیز بر روز عملکرد بتن تاثیرگذار است.این سنگ دانه ها از فرسایش و یا خرد کردن سنگ های مادر تشکیل می شوند.همواره باید به خاطر داشت که سطح سنگ دانه ها نباید آغشته به گل و لای باشد، در صورت لزوم باید گل و لای سنگ ها را شست.

  اندازه

  قطر سنگدانه های بتن عموما بین 10 تا 50 میلی متر می باشد.به طور میانگین نیز از سنگدانه های با قطر 20 میلی متر استفاده می شود.به طور کلی دانه های بزرگ تر از 5میلی متر را شن و دانه های کوچک تر از آن را نیز ماسه می نامند.که میزان این سنگدانه ها را با الک شماره 4 و یا 4/75 میلی متر مشخص می کنند.حد پایین ماسه حدودا 0/07 می باشد و مقدار های بین 0/06 تا 0/02 را لای و مواد ریزتر را رس می نامند.

  افزودنی

  افزودنی ها مواد دیگری هستند که برای افزایش خواص بتن به کار می روند.که یا پیش از مخلوط کردن بتن و یا در حین مخلوط کردن به آن اضافه می کنند.افزودنی ها به دوگروه شیمیایی و معدنی تقسیم می شوند.

  برخی از افزودنی ها

  شتاب دهنده سرعت هیدراتاسیون برای سخت شدن بتن.

  کاهش دهنده سرعت گیرش.

  افزونی های حباب زا که برای ایجاد بسته های هوا درون بتن استفاده می شوند.

  روان ساز به منظور کاهش مقدار آب مصرفی.

  ضدیخ

  رنگدانه ها که برای تغییر رنگ و زیبایی بتن به کار می روند.

  چسب بتن

  سخت کننده ها

   

  بتن، مواد تشکیل دهنده بتن، بتن مرغوب،بتن با کیفیت

  دسته بندی : مقالات




  نقل و قول / پاسخ به :