بتن مسلح چیست و چگونه ساخته می شود؟

  بتن مسلح چیست و چگونه ساخته می شود؟

   

  بتن مسلح بتنی است که با میلگرد مسلح شده است.بتن را می توان با شبکه های توری، میلگرد، صفحات فلزی و الیاف تقویت کرد.به این بتن، بتن آرمه نیز گفته می شود و هدف اصلی استفاده از آن انتقال نیروهای کششی به میلگردهاست  تا بدین طریق نیروهای کششی به بتن وارد نشده و باعث شکستن و یا ترک خوردن آن نشوند.برای تقویت بتن از مواد دیگری همچون الیاف معدنی و آلی نیز می توان استفاده کرد.

  بتن مسلح ، بتن آرمه ، بتن

   

  بتن در برابر نیروهای فشاری مقاوم است اما در برابر فشارهای کششی بسیار ضعیف است به همین علت برای افزایش مقاومت کششی، آن را با میلگرد مسلح می کنند و به آن بتن مسلح می گویند. اگر می خواهید یک ساختمان مقاوم داشته باشید باید از مواد و مصالح مقاوم نیز استفاده کنید.بتن مستحکم باید دارای مقاومت بالا، کرنش کششی زیاد ،سازگاری با حرارت زیاد، ماندگاری بالا در محیط بتن  باشد.در بسیاری موارد برای تقویت بتن از میلگردهای فولادی به جهت مسلح سازی بتن استفاده می شود.

  در طول تاریخ انسان از مواد و مصالح گوناگونی برای ساخت و ساز استفاده کرده است.سنگ، فولاد، بتن، سیمان و چون از پرکاربردترین مصالح محسوب می شوند.به واقع بتن محکم ترین ماده ساخته دست بشر است که دارای مقاومت فشاری بالا و مقاومت کششی بسیار پایینی است.در بیشتر قطعات کشش مستقیم و یا کشش ناشی از خمش وجود دارد به همین علت،  برای جبران ضعف مقاومت کششی از بتن مسلح استفاده می شود.به طور کلی در بتن مسلح در قسمت هایی که قطعات سازه ای تحت کشش قرار می گیرند برای جبران مقاومت آن از یک ماده با مقاومت کششی بالا همچون فولاد استفاده می شود.

  در برخی موارد در بتن مسلح ممکن است ترک های کششی ایجاد شود اما عرض این ترک ها در نهایت از 3 میلی متر بیشتر نیست و در عملکرد قطعه بتن تداخلی ایجاد نمی کند.

  بتن و فولاد

  بتن و فولاد سازگاری مناسبی برای ترکیب شدن با یکدیگر وسخت قطعات گوناگون را دارند.ضریب انبساط حرارتی فولاد و بتن شبیه به یکدیگر است و در اثر تغییرات دما تنش چندانی میانشان ایجاد نمی شود.

  همچنین این دو ماده چسبندگی خوبی نسبت به هم دارند و میان آنها لغزش ایجاد نمی شود و مانند یک جسم یکپارچه و واحد عمل می کنند.

  فولاد به راحتی در معرض خوردگی شیمیایی قرار می گیرد.اما بتن تقریبا نفوذ نا پذیر است و می تواند از فولاد در برابر خوردگی محافظت کند.

  مقاومت فولاد در برابر حرارت بسیار پایین است اما پوشش بتن روی فولاد آن را در برابر آتش سوزی مقاوم می کند.

  تاریخچه

  گفته می شود که ایرانیان در ساخت و ساز هایشان از سیمان به صورت ملات آهک و ساروج استفاده می کرده اند اما پیشینه ثبت سیمان به ژوزف آسپیدین انگلیسی باز می گردد که در 1824 ثبت شد و از آن پس سیمان یکی از اصلی ترین مصالح ساخت و ساز شد.در 7850 نیز ژوزف لامبوت فرانسوی یک قایق بتنی ساخت که با شبکه ای از سیم مقاوم شده بود اما اختراع بتن آرمه به ژوزف مونیر فرانسوی نسبت داده شده که در 1867 ابداعاتی همچون ساخت مخازن و حوضچه های بتنی مسلح را ثبت نمود.

  مزایا و معایب بتن مسلح

  برای ساخت یک بنا می توان از مواد و مصالح متعددی همچون چوب، سنگ و غیره استفاده کرد.اما در بیشتر موارد برای ساخت اسکلت بندی ساختمان تنها از فولاد و بتن استفاده می شود.به طور کلی بتن آرمه مهم ترین و پر کاربرد ترین مواد و مصالح ساخت و ساز در تمام دنیا است.

   امروزه در بیشتر سازه ها از بتن مسلح استفاده می شود که این امر دلایل توجیحی خاص خود را دارد.

  مقاومت فشاری بتن بسیار قابل ملاحظه است.اجزاء تشکیل دهنده بتن ارزان و در بیشتر مناطق در دسترس است.

  بتن را می توان در اشکال مختلف قالب گیری کرد.

  بتن در مقابل حرارت بسیار مقاوم است و ساختمان هایی که از بتن آرمه ساخته می شوند در برابر آتش مقاومند و فرو نمی ریزند.

  همچنین این ماده در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم است.

  بتن ارمه همچنین صلبیت بالایی دارد و ساکنان ساختمان هایی که از بتن آرمه ساخته شده اند متوجه لرزش های ناشی از باد و طوفان نمی شونند.

  در برخی از قسمت ها مانند پی و دیوار های زیر زمین از بتن مسلح استفاده می شود و این تنها گزینه مقرون به صرفه است.

   

   

  بتن مسلح، بتن آرمه ، بتن

   

   

  دسته بندی : مقالات
  نقل و قول / پاسخ به :