مبانی تئوری رنگ که هر کسی باید بداند

  مبانی تئوری رنگ که هر کسی باید بداند

   

   

  ما در housebrand قصد داریم محتوایی تولید کنیم که برای همه قابل دسترسی باشد.بدون نیاز به اینکه شما به صورت آکادمیک درباره این مبحث بیاموزید.در این مقاله ما مبانی تئوری رنگ را مطرح می کنیم تا علاقه مندان به این حرفه آگاه باشند.پس از مطالعه این مقاله آن لینک آن را جایی در دسترس خود نگهداری کنید.
   

  1_ چگونه از چرخه رنگ استفاده کنیم؟

  چرخه رنگ نمایشی بصری را نشان می دهد که کدام رنگ ها با هم ترکیب شده اند.اکثر مدل های چرخه رنگ شامل 12 رنگ هستند.اما می توان این چرخه ها را به تعداد گسترده ای افزایش داد تا بشود تمام سایه ها را نیز نشان داد.paletton  نیز سایتی است که همه رنگ ها را در چرخه رنگ نشان داده و همیشه نیز در دسترس است.

   

   

   

  2_ رنگ های اصلی چیست؟

  پیش تر گفتیم که در چرخه رنگ 12 رنگ وجود دارد که 3 رنگ آن رنگ های اصلی محسوب می شوند.قرمز، آبی و زرد که از مخلوط کردن این رنگ ها رنگ های دیگر ساخته می شوند.از ترکیب رنگ های اصلی رنگ های ثانویه ساخته می شوند.نارنجی، بنفش و سبز رنگ های اصلی هستند.

   

   

   

  3_ تغییر یا ساخت رنگ:

  هنگامی که یکی از رنگ های پایه را انتخاب کردید می توانید با کمی تغییرات در آن یک رنگ جدید بسازید.

  ته رنگ: با اضافه کردن سفید به رنگ مورد نظرتان رنگ های روشن تری از همان رنگ به دست می آید که به آن ته رنگ می گوییم.

  سایه: با اضافه کردن رنگ سیاه و سفید سایه های مختلفی از رنگ مورد نظرتان به دست می آید.

  تن: با اضافه کردن خاکستری رنگ کمی تیره تر می شود.

  بسیاری از هنرمندان با ترکیب کردن رنگ ها آن ها را آزمایش می کنند.شما نیز روش خودتان را امتحان کنید.

   

   

   

  4_ دمای رنگ: رنگ ها به دو دسته رنگ های سرد و گرم تقسیم می شوند و احساس سرما و گرما را القا می کنند.قرمز، نارنجی و زرد به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند.آنها معمولا پر جنب و جوش هستند و احساس صمیمیت به فضا می دهند.آبی، سبز  بنفش نیز رنگ های سرد هستند که برای آرام کردن فضا به کار می روند و احساس آرامش در فضا ایجاد می کنند.

   

   

   

  5_ رنگ های مکمل: رنگ های مکمل دو رنگی هستند که در چرخه رنگ روبروی یکدیگر قرار می گیرند و بسیار پر کنتراست هستند به همین دلیل بهتر است در سطوح کم استفاده شود.

   

   

   

  6_ طرح های رنگی مکمل: در این طرح می توانید یک رنگ را به عنوان رنگ پایه در نظر بگیرید و از سایه ها و ته رنگ های رنگ مکملش نیز استفاده کنید.این طرح تاثیر رنگی بسیار زیادی دارد و تعادل ایجاد می کند.

   

   

   

   

  7_ طرح های رنگی مشابه: شما می توانید از تن های مختلف یک رنگ در کنار هم استفاده کنید.البته به یاد داشته باشید تنهای رنگی شبیه به هم چشم را خسته می کنند به همین علت از رنگ های تیره و یا روشن تر نیز استفاده کنید.

   

   

   

  دسته بندی : مقالات
  نقل و قول / پاسخ به :