روانشناسی رنگ ها، رنگ ها چه احساسی در ما ایجاد می کنند؟

  روانشناسی رنگ ها، رنگ ها چه احساسی در ما ایجاد می کنند؟

   

  روانشناسی رنگ همه چیز را درباره حس هایی که رنگ ها در ما ایجاد می کنند توضیح می دهد.همه رنگ ها تاثیرات متفاوت خودشان را دارند. بعضی از آنها حس گرما و شور ایجاد می کنند و برخی سرما و آرامش.زمانی که روانشناسی رنگ و اینکه رنگ ها چه احساساتی در ما به وجود می آورند را بدانید خواهید توانست یک انتخاب رنگی خوبی برای خانه تان داشته باشید.انتخاب رنگ درست در روحیه ما نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

   

  آزمایش عملی

  یک آزمایش عملی که بر روی رنگ ها انجام شده است درجه حرارت رنگ را نشان می دهد.برای رنگ سرد به تدریج دمای اتاق کاهش یافت و افرادی که در اتاق بودند احساس خنک شدن داشتند.برای رنگ سرد نیز دمای اتاق افزایش یافت و افراد احساس گرما کردند.

   

  وابستگی های فرهنگی

  رنگ ها نیز دارای وابستگی هایی هستند. رنگ زرد در کشور های بودایی با روحانیت همراه است.در حالی که در هندوئیسم زعفران، شادمانی و شرافت همراه با تقدس است.به طور مشابه در اسلام، رنگ سبز مقدس است.

  کروموتراپی-استفاده از رنگ ها برای درمان

  درمانگران رنگی به قدرت شفای رنگ ها ایمان دارند.هر رنگ برای شفای قسمتی خاص استفاده می شود.رنگ ها برای شفای جسم و روح مناسب هستند.این درمان اغلب در ترکیب با طب سوزنی، طالع بینی و تکنیک های سنتی شرقی استفاده می شود.

  ترکیب های رنگی

  روانشناسان و دانشمندان زمان بسیاری را صرف مطالعه جنبه های ناخودآگاه رنگ کرده اند. رنگ ها هم اثر منفی و هم مثبت دارند.

  برای مثال اثر مثبت رنگ زرد احساس گرما و آفتاب است و اثر منفی آن ، حس بزهکاری و حسادت است.

  در اینجا نمونه هایی از ترکیب های رنگی آمده است.

  رنگ قرمز

  رنگ قرمز نشان دهنده عشق، زندگی، قدرت، گرما، خون، کریسمس و انقلاب است.کودکان شاید برای اولین بار رنگ قرمز  را در طیف رنگی می بینند و به همین علت است که این رنگ را دوست دارند. قرمز را توجه را جلب کرده و اشتها را زیاد می کند.همچنین رنگی بسیار پرشور و هیجان نیز هست.

   

   

  رنگ سبز

  رنگ سبز رنگ جوانی، شادابی، آرامش، تعادل، بهبودی و خوش بینی است.سبز ما را به طبیعت متصل می کند و باعث آرامش و خواب راحت می شود.این رنگ ایجاد خنکی کرده و با آبی، بنفش و قهوه ای خوب ترکیب می شود.

   

   

  رنگ بنفش

  رنگ بنفش به معنای حکومت، حرمت، استقلال، خلاقیت، رمز و راز و جادو است.رنگ بنفش از ترکیب آبی و قرمز تشکیل شده است.اگر رنگ قرمز در بنفش بیشتر باشد آن را به یک رنگ گرم تبدیل می کند و اگر آبی بیشتر باشد آن را به یک رنگ سرد تبدیل می کند. بنفش یک رنگ ایده آل برای اتاق خواب می باشد.

   

   

  رنگ طلایی

  رنگ طلایی پر زرق و برق ترین رنگ است.در کشور هایی مثل هند، مراکس و تایلند در اغلب لوازم و پارچه ها از طلا استفاده شده است.این رنگ برای نشان دادن موفقیت و ثروت نیز به کار می رود.

   

   

  رنگ نارنجی

  رنگ نارنجی نشان دهنده خاک رس، غروب خورشید، کهربا، ماهی قرمز، پاییز، ادویه و... است.نارنجی یک رنگ شاد و گرم است که نماد رفاه، انرژی فیزیکی و ذهنی است.این رنگ مناسب فضا های پر تردد و رستوران هاست و اشتها را زیاد می کند.

   

   

  آبی فیروزه ای

  آبی فیروزه ای نماد اقیانوس، تخیل، حساسیت، طراوت و  تعطیلات است.آبی فیروزه ای تشکیل شده از آبی و سبز است و تمام جنبه های مثبت این دو رنگ را دوچندان می کند.فیروزه ای رنگی است که برای تمامی مناطق خانه می توان از آن استفاده کرد.

   

   

  صورتی کم رنگ

  صورتی کم رنگ نشان دهنده نرمی، خوک، گل سرخ و دختر بچه هاست.صورتی روشن گرما دهنده همه فضاهاست.رنگ شیرینی و بی گناهی و سلامتی نیز محسوب می شود.می تواند در طیفی گسترده به کار رود و تاثیرات خوبی را نیز به همراه دارد.

   

   

  رنگ زرد

  رنگ زرد نشان دهنده آفتاب، طلا، گرما، انرژی، خوش بینی، لذت و درجه حرارت است.زرد رنگی است که ما را خوشحال می کند و نور را بازتاب می دهد.زرد درخشان ترین رنگ است و همه ویژگی های مثبت رنگ را ارائه می دهد.زرد باعث خلاقیت می شود و ارتباطات را بهبود می بخشد.

   

   

  سیاه و سفید

  سیاه و سفید دارای کنتراسیت بسیار قوی است که نشان دهنده شجاعت است.سفید نشان دهنده صلح، آرامش، پاکی و سادگی است.اما سیاه در بسیاری از فرهنگ ها نشانه خوبی نیست و معنای شوم ، تاریکی و ظلم است.به همین ترتیب سیاه و سفید، نشان دهنده مثبت و منفی، خوب و بد زن و مرد و... است.

   

   

  رنگ آبی

  رنگ آبی نشان دهنده دریا، طراوت، بهشت، هوش و آسمان است.رنگ آبی با صلح، مردانگی، اعتماد، اقتدار و هوش همراه است.نور را جذب می کند و به نظر می رسد که فضا را تیره تر می کند.

   

   

  صورتی پر رنگ

  صورتی پر رنگ نشان دهنده شور، گرما، جشن، فمینیست، شجاعت و درخشندگی است.این رنگ پرشور، زنانه و تند است.

   

  رنگ قهوه ای

  قهوه ای رنگ زمین، چوب، سنگ، ظرافت، امنیت، درمان، خانه، زمین، گرما و صداقت است.قهوه ای رنگی همیشه گرم است. در معماری داخلی و خارجی نیز به وفور از این رنگ استفاده می شود.

   

  دسته بندی : مقالات
  نقل و قول / پاسخ به :