انواع فونداسيون ساختماني

  انواع فونداسيون ساختماني


   

  فونداسيون ها را نسبت به نوع مصالح و سيستم ساخت آن مي توان به دو گروه تقسيم کرد : گروه اول شامل انواع فونداسيون از نظر نوع مصالح آن مانند فونداسيون هاي سنگي ، آجري ، شفته اي ، بتني ، گروه دوم شامل انواع فونداسيون از نظر سيستم ساخت آن مثل : : فونداسيون هاي تکي ، نواري ، صفحه اي ، فونداسيون مشترک و فونداسيون هاي کلاف شده مي باشد .

   

   

  1 .فونداسيون سنگي :

  اين فونداسيون از سنگ هاي طبيعي و در مناطقي که سنگ ارزان در دست رس باشد ساخته مي شود سنگي که در براي اين گونه فونداسيون ها انتخاب مي گردد بايد سالم ( نپوسيده ) بوده و از انواع سنگ هاي لاشه شکسته باشد سنگ هاي قلوهاي به علت صيقلي و مدور بودن آن براي بي سازي مناسب نمي باشد زيرا حالت ناپايدار به فونداسيون مي دهد . سطح فونداسيون سازي با سنگ بايد از ديوار هايي که روي آن قرار دارد وسيع تر و از هر طرف ديوار حداقل 15 سانتيمتر عنوان ريشه گسترش داشته باشد . فونداسيون سازي با سنگ با دو نوع ملات صورت مي گيرد . چناچه بار و فشار کم باشد ملات سنگ ها را از نوع گل آهک و چنانچه بار زياد باشد ملات ماسه سيمان انتخاب مي شود و استفاده از ملات ماسه سيمان ، ماسه و آهک و يا ملات باشد و از فونداسيون هاي سنگي فقط و ساختمانهاي يک طبقه . فونداسيون ديوارهاي محوطه استفاده مي شود.

   

  .2فونداسيون آجري :

  از فونداسيون هاي آجري در مواقعي استفاده مي کنند که ساختمان کوچک و باروارده نيز کم باشد در ضمن از فونداسيون هاي سنگي نيز به علت گراني و کميابي سنگ نتوان استفاده کرد اين فونداسيون نيز مانند فونداسيون هاي سنگي بايستي داراي ريشه اي به اندازه 15 تا 20 سانتي متر از طرفين ديوار روي آن باشد براي اين منظور است که عرض پي کني نيز 30 تا 40 سانتي متر از عرض ديوار بيشتر باشد اين مقدار اضافه عرض همچنين عمل آجر چيني در داخل پي را آسان تر مي نمايد چون زاويه پخش بار در فونداسيون عالي آجري در حدود 60 درجه مي باشد براي صرفه جويي در مصرف آجر بهتر است آن را به شکل پلکاني در آورد .

   

  .3 فونداسيون شفته اي :

  ساده ترين و در عين حال ابتدايي ترين فونداسيون سازي براي ساختمان کوچک 2 يا 3 طبقه آجري است . شفته خميري است از مخلوط خاک ، آب ، شن و گردآهک که در هر متر مکعب خاک آن بن 200 تا 250 کيلو گرم آهک به کار مي رود . گاهي نيز بنابر لزوم مقداري پاره سنگ به آن مي افزايند . طريقه شفته ريزي بدين صورت است که شفته را در فونداسيون ريخته و پس از آنکه شفته به حدود 20 يا 30 سانتي متر رسيد آن را در يک سطح افقي هموار مي کنند و يک روز آن را به حالت خود مي گذارند . تا آبش در اثر تبخير يا جذب کاهش بايد ( اصطلاحا دونم شود ) سپس آن را با وزنه ي سنگيني ( تخماق ) مي کوبند تا کاملا متراکم گردد . مجددا به همان ارتفاع شفته ريزي انجام گرفته و تا پر شدن فونداسيون همچنان ادامه مي يابد .

   

  .4 فونداسيون بتني :

  بتن را مي توان يکي از مقاومترين و مستحکم ترين سنگ هاي مصنوعي دانست . لذا فونداسيون هايي که با بتون ساخته مي شود ، بهترين فونداسيون در کارهاي ساختمان به شمار مي آيند . امروزه توصيه مي شود . که فونداسيون کليه ي ساختمانها را با بتون مسلح بسازند به خصوص در مناطق زلزله خيزي نظير شهر هاي جنوب خراسان ، دامنه هاي سلسله ي جبال البرز ، قزوين حتي براي ساختمان سبک و يک طبقه نيز فونداسيون هاي بتوني از نوع نواري آن بسيار مناسب خواهد بود . زاويه ي پخش بار در فونداسيون هاي بتني بين 30 تا 45 درجه مي باشد . لذا مي توان اين گونه فونداسيون ها را پلکاني يا به صورت هرم ناقص ( سومل ) ساخت و از مصرف اضافي بتن صرفه جويي نمود . فونداسيون سازي با بتن بدين طريق انجام مي گيرد که ابتدا کف فونداسيون را به اندازه تقريبي 10 سانتي متر بتن کم سيمان با نام مکر مي ريزند . که سطح خاک و بتن اصلي را از هم جدا کرده و همچنين سطح پي را جهت بتن ريزي اصلي تراز نمايند . سپس روي بتن مگر داخل پي را با تخته قالب بندي مي کنند و پس از آماده شدن قالب بتن ساخته شده را داخل قالب ريخته و خوب مي کوبند ويبرا تور ( لرزاننده ) به آن ارزش مي دهند .

  تا بتون اصطلاحا جا بيفتد يعني دانه هاي شن ماسه در بتون عمل جايگيري را کاملا انجام دهند و متراکم گردند . بارگذاري روي فونداسيون هاي بتني بايستي حداقل هفت روز پس از پي ريزي انجام مي گيرد . ضمنا بايد توجه داشت ، چنانچه بتون از نوع مسلح باشد ، بايد ابتدا ميلگرد در قالب جاسازي شده ، سپس بتن ريزي صورت گيرد ، از اين فونداسيون شفته در ساختمان هاي اسکلت فلزي استفاده مي شود .

   

  5 .فونداسيون هاي نقطه اي

  براي ساختمانهايي که بار آن ها به صورت متمرکز (نقطه اي)به زمين منتقل مي شود ساخته ميگردد مانند ساختمان هاي فلزي يا ساختمان هاي بتوني

   

  لايه هاي فونداسيون هاي نقطه اي:

  1.زمين مناسب

  2.بتن مگر

  3. ميلگرد هاي کف فونداسيون

  4.بتن اصلي

  5.صفحه زير ستون(در ساختمانهاي اسکلت فلزي(

   

  6 .فونداسيون هاي نواري

  اين فونداسيون ها معمولا در ساختمان هاي آجري مورد استفاده قرار مي گيرد. حداکثر عمق پي هاي نواري در حدود 50 و عرض پي قدري بزرگتر از عرض ديوار روي آن مي باشد.

  لايه هاي فونداسيون هاي نواري به ترتيب از پايين به بالا

  1.شفته ريزي

  2.کرسي چيني

  3.شناز

  4.ملات ماسه سيمان براي ايزولاسيون رطوبتي

  5.قير گوني

  6.ملات ماسه سيمان براي پوشش روي قير گوني

  7.ديوار چيني اصلي

   

  7 .فونداسيون هاي گسترده

  به فونداسيون هايي اطلاق مي شود که بار چند ستون يا ديوار را که در رديف ها يا امتداد هاي مختلف قرار دارند به زمين منتقل مي نمايند. پي گستره ممکن است به شکل دال مجموعه تير_دال و... ساخته شود.

  بايد توجه کرد که در بندر عباس با توجه به گرماي هوا بايد 3الي4 ساعت بعد از ريختن بتن فونداسيون آبدهي بتن آغاز شود و بتن ريزي بعد از ظهر انجام گيرد.

  در صورت که بتن ريزي در صبح زود تا قبل از ساعت 10 صبح انجام گيرد دماي بتن را با خنک کردن آب مصرفي بتن .به کار بردن سيمان مناسب با حرارت زدايي کم. پايين نگه داشتن دماي سيمان با نگهداري سيمان در سيلو هاي عايق بندي شده.

  کاهش دماي مصالح سنگي با انبار کردن آنها و يا آب پاشي يا دميدن هواي سرد به آنها و نگهداري ابزار و ماشين آلات تهيه و حمل مخلوط بتن در سايه و يا آب پاشي به آنها پايين تر از 32 درجه آورد.

  لازم به ذکر است حداقل سيمان يا مواد سيماني در مناطق ساحلي خليج فارس 350kg/mو حداکثر آن 425kg/m بتن مي باشد.

  مقدار کلريد هاي مصرفي در بتن مسلح بايد کمتر از 500 قسمت در ميليون باشد.ميزان کل کلريد قابل حل در آب بتن سخت شده 28 روزه نيز بايد مطابق آيين نامه مقررات ملي ساختمان باشد.

   

  8.فونداسيون  صفحه اي :

  ) راديوژنرال ) ، در مواردي استفاده مي شود که بارهاي وارده از ساختمان بسيار بوده (بار آسمان خراش ها ) و يا مقاومت زمين تا قدري کم باشد . که جهت انتقال بار به خاک تمام سطح زير ساختمان مورد لزوم قرار گيرد . فونداسيون صفحه اي به صورت يک پارچه از بتن آرمه در سر تا سر زير ساختمان ساخته مي شود که ميله ي ستون ها و ديوار بر روي آن قرار مي کيرد . در بعضي مواقع که بار بسيار زياد باشد . سطح فونداسيون را بزرگ تر از سطح ساختمان روي آن مي سازد تا پخش فشار در سطح بزرگتري انجام پذيرد .

  فونداسيون هاي صفحه اي به صورت مختلف ساخته مي شود و مانند فونداسيون صفحه اي ساده صفحه با ديوار محيطي ، صفحه اي با تير صفحه اي با ديوار بتني در يک جهت – صفحه اي با ديوار بتني در دو جهت و فونداسيون هاي سلولي .

   

  9.فونداسيون هاي مشترک :

  هر گاه براي دو و يا چند ستون يک فونداسيون ساخته شود پي را مشترک گويند . پي مشترک وقتي مورد استفاده قرار مي گيرد که :

  1 ). فاصله فونداسيون ها از يکديگر کم بوده و يا طوري باشد که سطح فونداسيون ها ، يکديگر را بپوشانند .

  2 ). يکي از فونداسيون ها در کنار زمين همسايه قرار گرفته باشد .

  3 ). وقتي که به علت طول زياد يک بنا مجبور باشيم ساختمان را درز (انبساط ژوئن ) بسازيم . در اين صورت براي ستون هاي مجاور درز انبساط فونداسيون  مشترک در نظر مي گيرد . چنانچه براي در فونداسيون بار هاي مختلف خواسته باشيم فونداسيون مشترک طرح نمائيم . فونداسيون مزبور به شکل ذوزنقه اي خواهد که قاعده ي کوچک در طرف بار کمتر و قاعده بزرگ آن در جهت باريستنر باشد .

   

  10 .فونداسيون باسکولي :

  براي جلوگيري از چرخش فونداسيون و تير و در کنار ديوار همسايه از فونداسيون باسکولي يا استواپييم استفاده مي شود

   

  .11 فونداسيون هاي کلاف شده :

  اتصال دو فونداسيون فنرو توسط شناژ ( بتن آرمه ) را پي کلاف شده مي نامند . در مناطق زلزله خيز بهترين نوع فونداسيون براي ساختمانهاي مسکوني معمولي به حساب مي آيد . در حالتي که ضخامت شفاژ از ارتفاع پي کمتر باشد ، به دو صورت اتصال صورت مي گيرد :

  الف : سطح بالايي شناژ و سطح بالايي فونداسيون در يک امتداد قرار مي گيرد .

  ب : سطح زير شناژ با سطح زير فونداسيون در يک امتداد قرار مي گيرد .

   

  .12فونداسيون هاي شمعي :

  شمعها اعضايي از جنس فولاد ، بتن ، بتن مسلح ، و چوب مي باشند که در صورت مناسب نبودن ظرفيت باربري زمين براي استفاده از شالوده هاي سطحي ، از آنها براي ساخت شالوده هاي عميق ( شالوده هاي شمعي ) استفاده مي شود . وقتي که لايه يا لايه هاي فوقاني خاک داراي قابليت فشردگي زياد و يا خيلي ضعيف باشند ، به طوري که نتوان از شالوده سطحي براي توزيع بار ساختمان استفاده کرد ، شالوده هاي شمعي براي انتقال بار به لايه تحتاني محکمتر و يا سنگ بستر مورد استفاده قرار مي گيرند. وقتي که بستر سنگي و يا لايه محکمتر تحتاني در عمق معقولي از سطح زمين قرار نداشته باشد ، از شمع براي انتقال تدريجي بار استفاده ميشود . در اين حالت ، بيشتر مقاومت شمع از طريق نيروي اصطکاک بين سطح تماس شمع و خاک ( مقاومت جلدي ) تامين ميشود . اگر شمع ها تحت تاثير نيروي افقي قرار گيرند ، در حالي که هنوز قابليت حمل بار هاي قايم را دارا هستند ، مي توانند به وسيله خمش ، نيرو هاي افقي راحمل نمايند . اين وضعيت اغلب در شالوده سازه هاي حايل خاک که وظيفه آنها مقاومت در مقابل فشار جانبي خاک است و يا ساختمان هاي بلند که تحت تاثير نيروي باد يا زلزله قرار دارند ، پيش مي آيد.

   

  دسته بندی : مقالات
  نقل و قول / پاسخ به :