House Brand • نسبت آب به سیمان در اختلاط بتن چه تاثیری دارد؟

نسبت آب به سیمان در اختلاط بتن چه تاثیری دارد؟

14مرداد 298 0
نسبت آب به سیمان در اختلاط بتن چه تاثیری دارد؟
این مقاله چکیده ای ندارد

طراحی اختلاط بتن فرایندی است برای انتخاب مواد لازم برای بتن با نسبت نسبی همه مواد تشکیل دهنده که می توانید بتن با قدرت و خاصیت دلخواهتان را به دست آورید. طراحی اختلاط بتن حاوی گام هایی است که شامل محاسبات و آزمایش های آزمایشگاهی برای دست یافتن به ترکیب مناسب بتن مورد نظر است. در میان این مراحل نسبت آب به سیمان، مهمترین عاملی است که بر خاصیت بتن تاثیر میگذارد. نسبت آب سیمان بر اساس وزن سیمان تعریف می شود و به طور کلی نسبت a/c  مقدار آب مورد نیاز برای ترکیب خاص سیمان است.

نسبت آب سیمان بر میزان مقاومت آن تاثیر می گذارد. نسبت w/c  باعث می شود تا مقاومت بتن کاهش و یا افزایش یابد.همچنین کارایی بتن را تحت تاثیر قرار می دهد که برای فرآیند بتن سازی، تکیب، فشرده سازی و بتن ریزی مهم است.به همین جهت مهم است که نسبت آب بتن در هنگام اختلاط اندازه گیری شود.

نسبت آب به سیمان کمتر:

افزایش مقاومت کششی و فشاری بتن

افزایش خاصیت آب بندی در بتن ( هر قدر آب مصرفی در بتن کمتر باشد، فضای خالی کمتری در بتن ایجاد می شود و روزنه های کمتری برای عبور آب خواهد داشت)

به دلیل کمترشدن فضا های خالی جذب آهن نیز کاهش می یابد

پیوستگی بهتر لایه ها در بتن ریزی

افزایش چسبندگی میلگرد و بتن

افزایش مقاومت

کاهش افت و خراش

کاهش آب اندازی بتن

می توان گفت مهم ترین حسن استفاده از آب کمتر در اختلاط باعث روانی و کارایی بیشتر بتن می شود و در کارگاه های ساختمانی کارکردن با بتن راحت تر می شود.

 

بتن، سیمان، آب بتن، مصالح، مصالح ساختمانی

 • ارسال شده توسط : maryam
 • مقاله های مشابه

  نظرات شما

  فقط کاربران عضو می توانند نظر ارسال کنند ایجاد حساب کاربری یا ورود به حساب کاربری
  هیچ دیدگاهی برای این پست ارسال نشده است شما اولین نفر باشید
  HouseBrand یک سامانـه اینترنتی است که به منظور توسعه برند سازی ساختمان سازی در صنعت ساختمان و توسعه بازار این صنعت راه اندازی شـده است، ایـن سامانه به تمامی کاربران خود یک پنل اختصاصی رایگان با قابلیت و دسترسی های فراوانی در اختیار آن ها قرار می دهد . این امکان را برای آن ها فراهم می آورد که بدون واسطه و محدودیت بتوانند بصورت مستقیم وارد بازار بزرگ صنعت ساختمان شوند.
  logo-samandehi